Devlet- Platon- 1

Traduttore tradittore ( Çevirene güven olmaz)

Ne var ki bir kitabı gerçekten atlamadan, dalga geçmeden okuyanlar da yalnız çevirmenlerdir.

Devlet, okunmuş olsa bile, sık sık yeniden anlaşılmak isteyen bir kitap.

Şems’de Sokrates gibi dünyaya kitap yerine kendini anlamış, sevmiş bir insan bırakıp gidiyor. Platon gibi Mevlana da bütün düşüncesini ve sanatını bir büyük dostun emrine, hizmetine koyuyor. Dar kafalıların öldürdüğü Sokrates’in de Şems’in de ölümleri, yepyeni bir düşünüş ve duyuş akımının başlangıcı oluyor. ( Sabahattin Eyüboğlu, Mehmet Ali Cimcoz)

Benim tek bildiğim, bir şey bilmediğimdir.

Kendini tanı. (Sokrates)

Aşkla aran nasıl? Sophokles : Bırak canım, bu işten kurtulduğuma bilsen ne kadar seviniyorum. Deli ve belalı bir efendinin elinden kurtulmuş gibiyim.

Yaşlıların yakınlarından çektiklerine gelince, Sokrates, bunların sebebi ihtiyarlık değil, insanların kendi huyudur. Ölçülü, uysal olana ihtiyarlık dert olmaz. Öyle olmayana ise gençlik de bela olur, ihtiyarlık da.

Aklı başında bir adam, yoksulluk içinde ihtiyarlığa zor katlanabileceği gibi, akılsız adam da istediği kadar zengin olsun hiçbir zaman rahata kavuşamaz.

Parayı kendi kazanmayanlar çokluk böyle olur. Kazananlarsa parayı iki misli fazla sever. Bir yandan, paraya kendi eserleriymiş gibi düşkün olurlar. Bir yandan da parayı işe yaradığı için severler, herkes gibi. Bu yüzden güçtür onlarla anlaşmak; işleri güçleri zenginliği övmektir.

İnsanlar, ya ihtiyarlığın verdiği dermansızlık yüzünden ya da kendilerini öteki dünyaya daha yakın gördüklerinden, orada olup bitenler üzerinde kafa yorarlar; kuşku, korku dolar içlerine: kimlere kötülük ettiklerini araştırmaya başlarlar.

…….. Devamı gelecek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: