Biz – Yevgeni Zamyatin

** 1984 ‘e ilham olmuştur.

Devlet (İnsanlık adına) tek bir bireyin öldürülmesini yasaklıyor ama her gün milyonlarca kişinin yavaş yavaş öldürülmesine karşı çıkmıyordu.

O, hafifçe gülümseyerek devam etti, belki de gülüş bile değildi bu ” Yanlış yaptığımı hissediyorum. Çünkü nedensiz sevgi olmamalı. Bütün sevgiler bir “Çünkü” ye dayanmalı.

Cennetteki o ikiliye bir seçme şansı veriliyor: Özgürlüksüz mutluluk, mutluluk olmadan özgürlük.

Bizim Tanrılarımız burada, yeryüzünde bizimle. Burada mutfakta, iş yerinde, tuvalette. Tanrılar bize benzediler, bundan dolayı da biz Tanrılaştık.

“Sisten nefret eder….. ondan korkarım” dedim. “Bu onu seviyorsun demektir. Korkuyorsun çünkü o senden kuvvetli; nefret ediyorsun çünkü ondan korkuyorsun; seviyorsun çünkü onu kendi isteğine boyun eğdiremezsin. Sadece boyun eğdirilemeyenler sevilebilir.

Bu gizliliğin nedenini henüz kimse açıklayamadı. Seçimler herhalde mistik, batıl inanca dayalı, hatta suç unsuru taşıyan bazı ayrıntılarla bağlantılıydı. Ama bizim gizleyecek ya da utanacak bir şeyimiz yok. Biz seçimleri açıkça, dürüstçe, gün ışığında yapıyoruz. Ben herkesin Velinimet için oy kullandığını görüyorum, herkes de benim Velinimet için oy kullandığımı…

Gerçekte “Herkes” ve “Ben” değil “Biz” var olduğuna göre, bu iş başka nasıl yapılabilirdi ki zaten!

İyi ya, peki sen hangi devrime son devrim diyorsun? Nihai devrim yoktur. Devrimler sonsuzdur. Son devrim…. çocuklar içindir. Çocuklar sonsuzluktan korkarlar, geceleri derin bir uyku çekmeleri gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: