Paris Bir Şenliktir- Ernest Hemingway

Bahar, yalancı olsa da gelince tek derdimiz, en mutlu nerede olacağımız olurdu. Gününüzü berbat edecek tek şey, insanlardı ama bağlantılara girmekten kaçınabilirseniz keyfinize diyecek olmazdı. İnsanlar, bahar kadar yaralı birkaçı dışında mutluluğun hep sınırlayıcısı oldu.

Son zamanlarda ne denli çekilmez olduğumun ve işlerin ne kadar kötüye gittiğinin farkındayım. İşini yapana ve işiyle mutlu olana koymaz yoksulluk.

O zaman anladım ki iyi veya kötü her şey, sona erdiğinde arkasında boşluk bırakır. O şey kötüyse boşluğu kendiliğinden kapanır ama iyiyse boşluğunu doldurmak için ondan daha esaslı şey bulmak gerekir.

Yazıyor olduğunuz şeyi düşünüp durursanız ertesi gün siz devamını getiremeden kayıplara karışır. Egzersiz yapmak, bedence yorulmak gerekliydi; sevdiğiniz biriyle sevişmek çok iyi olurdu ki bu, hepsinden daha iyiydi. Fakat sonrasında kendinizi bomboş duyduğunuz zaman yeniden başlayana değin çalışmanız hakkında düşünmemek veya kaygıya kapılmamak için okumanız gerekliydi. Yazı kuyumu hiçbir zaman boşaltmayı, derinlerde yazacak şeyler henüz var iken her zaman durmayı, kendisini besleyen kaynaklardan gece boyunca yeniden dolmaya bırakmayı çoktan öğrenmiştim.

İnsanın uykusuz yahut aç olduğu zamanlarına özgü mantıksız ama aydınlatıcı düşüncelerden biriydi bu.

Boğazınızdan kesmek zorundaysanız açlık düşüncesinin tutsağı olmamak için kendinizi daha iyi kollamanız gerekir. Açlık, iyi disiplin sağlar ve insana çok şey öğretir; hem çalışıp çaresini bulabilirsiniz. Ayrıca ötekiler bunu anlamadığı sürece onlardan ileridesiniz demektir.

Yazmak zorunda olduğumda yapılacak tek şey bu olmalıydı ve başka seçenek bulunmamalıydı. Bırak baskı arta koysun.

Beğendiğim ama tanışmadığım insanlar, büyük kafelere giderdi çünkü, oralarda kalabalıkta kaybolur ve fark edilmezlerdi; hem tek başlarına hem birlikte olabilirlerdi.

Dostoyevski’de inanılır ve inanılmayacak şeyler vardı ama bazısı öylesine gerçekti ki okurken insanı değiştirirdi.

Yaratıcılık, galiba abartılıyor. Alt tarafı Tanrı bile dünyayı yalnızca altı günde yaratmış, yedinci gün ise dinlenmiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: