Prens- Niccolo Machiavelli

Devlet işleri de böyledir: Senin topraklarında meydana gelen hastalıkları önceden teşhis edersen, ki ama bu ancak bilge ve uzak görüşlü bir adamın yapabileceği bir şeydir çabucak iyileşirler; ama onları zamanında teşhis edemeyip herkesin gözüne gözükecek kadar büyümelerine izin verirsen artık hiçbir ilaç kar etmez.

Günümüzün sözde bilginlerinin sabahtan akşama dek dillerinden düşürmedikleri öğüdü asla tutmadılar, bırakın zaman bizim için çalışsın. Onlar cesaretlerinin, uzak görüşlülüklerinin, bilgeliklerinin kendileri için çalışmasını daha çok seviyorlardı; zira zaman önü sıra her çeşit şeyi getirir, iyiyi de kötüye, kötüyü de iyiye.

Gerçekten de, insanlar başkalarına en çok korkudan ya da hınç duydukları için zarar verirler.

Kötülük bir seferde bütünüyle yapılmalıdır. Her şeyden önce bir prens, tebaasına karşı hiçbir iyi ya da kötü sürprizin davranışını bozamayacağı biçimde hareket etmelidir. Zira sana ters düşen olaylarla gafil avlandığında kötülüğe başvuramazsın; o sıra iyilik yapmanın ise insana hiçbir yararı dokunmaz, zoraki yapıyorsun sanırlar ve hiçbir şükran duymazlar.

İnsan doğası öyledir ki, insanlar birisinin kendilerine yaptıkları yardımdan ötürü olduğu kadar kendilerinin ona yaptıkları yardımdan ötürü de bağlanırlar.

Ve insanların öylesine basitlikleri vardır, anın gereklerine öylesine kölece boyun eğerler ki aldatıcı kişi her zaman aldatılmaya hazır birini bulacaktır.

O halde, bir prensin yukarıda sayılan tüm meziyetlere sahip olması gerekli değildir, onlara sahipmiş gibi gözükmesi yeter.

Daha iyisi, iddia ediyorum ki, eğer bunlara sahip olsa ve her zaman uysa idi kendi zararlı çıkardı; ama sahipmiş gibi yapması kendisine yararlı olur. Böylece iyi yürekli, sadık, insancıl, namuslu, dindar görünebilirsin. ve gerçek olabilirsin de ama o zaman zihnini öyle ayarlamalısın ki eğer olmaman gerekiyorsa tam tersini yapabilmelisin.

Onu duyana, görene merhamet acıma duygusuyla, imanla, namusla, insancıllıkla, dinle doluymuşca gözükmelidir. Genel olarak insanlar elleriyle değil gözleriyle yargılarlar.

Bir beyin zeka derecesi hakkında ilk yargı, çevresindeki adamlara bakılarak verilir; eğer onlar işbilir ve sadık iseler prensin bilge biri olduğu yargısına varılabilir değil mi ki onların becerikli olduklarını görmüş ve kendisine bağlamasını bilmiştir.

Üç tür beyin vardır; biri kendiliğinden anlar, öbürü başkaları açıkladığında anlar. Üçüncüsü ne öyle ne de böyle anlamaz; bunlardan birincisi en iyisidir, ikincisi oldukça iyidir, üçüncüsü ise yaramaz.

Eğer koşullar değiştiğinde sen de tabiatını değiştirmesini bileydin talihin hiç değişmeyecekti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: