Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş- Jose Saramago

İnsan olmanın ne demek olduğunu her geçen gün daha az bileceğiz. ( Kehanetler Kitabı)

Gerçek kaynağı hiçbir zaman ortaya çıkarılamamış olan – gerçi daha sonra olacaklara bakıldığında bunun hiçbir önemi yoktu- dedikodu çabucak gazetelere, radyolara, televizyonlara ulaştı ve bir anda yönetmenlerin, yardımcılarının, haber müdürlerinin, yeni dünya tarihinin önemli olaylarının kokusunu çok uzaktan almak için yetiştirilen ve işlerine geldiğinde bunları daha da büyütmek için gerekli donanıma sahip insanların dikkatini çekti.

Ertesi gün hiçkimse ölmedi.

Felsefenin de aynen dinler gibi ölüme ihtiyacı olduğu için, eğer felsefe yapıyorsak, bu öleceğimizi bildiğimizdendir. Montaigne bey demiştir ya, felsefe yapmak, ölmeyi öğrenmektir.

… Dünya dünya olduğundan beri ölüm için her daim bir zaman ve bir yer olmuştur, ölünmeyecek zaman olduğu gibi ölünecek zaman da olacaktır.

Bizi kıskanıyorlar, deniyordu çarşıda, pazarda ve evlerde, aynı sözler radyolarda, televizyonlarda yankılanıyor, gazetelere de yansıyordu, bizim vatanımızda ölünmemesini kıskanıyorlar, bu yüzden kendileri de ölmemek için topraklarımızı işgal ve ilhak etmek istiyorlar.

Eskiden, ölünebilen dönemlerde, birkaç kez ölmekte olan insan görmüştüm ama onların ölümünün bir gün benim de elinden öleceğim ölüm olduğunu düşünmemiştim. Çünkü, hepinizin ayrı bir ölümü var, onu doğduğunuz andan itibaren gizli bir yerinizde taşıyorsunuz, o sana aittir ve sen de ona aitsindir.

Hani derler ya, yaşamak ve görmek gerek, bu zamana bağlı bir sorundur ve bazı şeyleri görmek nasip olmazsa eğer, bu sadece yeterince yaşamadığımızdan olacaktır.

Düşündüm de kim olduğuma dair fikrim olmadığını fark ettim, ama bunun hiç önemi yok, önemi olan birbirimizi sevmemiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: