Karanlığın Sol Eli- Ursula Kroeber Le Guin

“Işık karanlığın sol elidir
karanlık da ışığın sağ eli.
ikisi birdir, yaşam ve ölüm, yan yana
yatarlar kemmerdeki sevgililer gibi,
tutuşmuş eller gibi,
sonuçla yol gibi.”
Tormer’in Şarkısı

Kemmer:  Gethen /Kış adlı gezegendeki canlılar, ayın 26 günü cinsiyetsiz ve cinsel yaşamsız olarak yaşayan bu insanlar son dört günde ise o zamanki hormonal durumlarına göre kadın veya erkek olup cinsel ilişkiye hazır duruma (kemmere) girerler.

Sizden korkmuyorum ki Elçi. Sizi gönderenlerden korkuyorum. Yalancılardan korkuyorum, üçkağıtçılardan korkuyorum ve en çok da acı hakikatten korkuyorum. Bu şekilde de ülkemi gayet iyi yönetiyorum. İnsanları yalnız korku yönetir çünkü. Başka hiçbir şey işe yaramaz. Başka hiçbir şey bu kadar sürmez. Olduğunuzu söylediğiniz siz, bir şaka, bir üçkağıtsınız. Yıldızlar arasında boşluk, dehşet ve karanlıktan başka bir şey yoktur ve siz bunun içinden tek başınıza beni korkutmak için çıkageldiniz. Ama ben zaten korkuyorum ve ben kralım. Kral korkudur!

” Bilemiyorum. Son derece cahilim.” Genç adam güldü ve eğilerek selam verdi. “Onur duydum!” dedi. “Üç yıldır burada yaşıyorum ama hala sözünü etmeye değer bir cehalet edinemedim.”

“Soru ne kadar belirli ve sınırlı olursa cevap da o kadar kesin olur” dedi. ” Belirsizlik belirsizliği doğurur. Ve tabii bazı sorular cevaplanamaz.”

Bizler buraya İnziva’ya en çok hangi soruların sorulmayacağını öğrenmek için geliriz. Ama sizler cevap verenlersiniz. Hala anlamadınız mı, Genri? Öndeyi sanatını neden geliştirdiğimizi anlamadınız mı? Hayır. Yanlış soruların cevabını bilmenin ne kadar yararsız olduğunu göstermek için… Bilinmeyen önceden görülmeyen, kanıtlanmayan, hayat bunlar üzerine kuruludur. Cehalet, düşüncenin temelidir. Kayıtsızlık, eylemin temelidir. Tanrı’nın olmadığı kanıtlansaydı dinler olmazdı. Ama Tanrı’nın olduğu kanıtlansaydı da gene dinler olmazdı. Söylesenize Genri, nedir bilinen? Kesin, tahmin edilen kaçınılmaz olan sizin ve benim geleceğimize dair bildiğimiz tek kesin şey nedir? İkimizin de öleceğimiz. Evet, işte, cevabı olan tek bir soru var, Genri ve o yanıtı da zaten biliyoruz. Hayatı mümkün kılan şey sürekli, dayanılmaz belirsizliktir, yani bir sonra ne olacağını bilememek.

Hain olarak adlandırılmanın ne kadar zor olduğunu anladım. Bu kadar zor olması tuhaf, çünkü başka bir adama vermesi kolay bir ad bu, yapışıp kalan, tıpatıp uyan ve inandırıcı bir ad.

Kış’ın hava şartları öylesine tahammül edilmez, soğuğa uyum göstermelerine rağmen dayanma sınırına öylesine yakın ki, belki de savaşçı ruhlarını soğukla savaşmaya hasrediyorlar. Marjinal halklar, zorlukla ayakta kalabilen ırklar savaşçı olmazlar çoğu kez.

Karhide’de bir yabancı, düşman, işgalci değildir. Bilinmeyen yabancı bir konuktur. Asıl düşmanınız komşunuzdur.

anlamıyorlardı, şikayet de etmiyorlardı. Üzerlerine ateş açılıp evleri yakıldıktan sonra kendi yurttaşları tarafından bir mahzene kapatılmaya karşı çıkmıyorlardı. Başlarına gelenlerin sebebini merak etmiyorlardı.

Acaba Genli Ai, Orgoreyn’de devlet aygıtının o muazzam görünürlüğüne rağmen hiçbir şeyin açıkça yapılmadığının, hiçbir şeyin açıkça söylenmediğinin farkında mı? Bu düzen bütün o düzenleri saklıyor aslında… Ama, bana kalırsa bu kadar uzun süre hakikatin etrafında hiç yalan söylemeden, ama hakikati de bulmadan dolaşıp durma sanatıyla uğraştıktan sonra yalan söylemesini öğrenmemiz kolay olmayacak.

Bir şeye karşı koymak onu sürdürmektir… Bayalığa muhalefette ister istemez bayağılık olur. Başka bir yere gitmelisiniz, başka bir amacınız olmalı; o zaman başka bir yolda yürürsünüz.

Karanlık, yalnızca gördüğünü sanan, ama görmeyen ölümlü gözde vardır… Karanlık yoktur, ölüm yoktur. Çünkü her şey An’ın ışığındadır ve sonu, başlangıcı birdir.

Yomesha’ya göre insanın tekilliği onun kutsallığıdır.

Onurlu insanlar da pekala yasadışına itilirler, yine de gölgeleri küçülmez.

Konuşurken bu insanların intiharı ne kadar aşağılık bir şey olarak gördüklerini unutmuşum. Bizler gibi bir seçim olarak görmüyor onlar intiharı. Onlara göre seçimi reddetmek, başlı başına bir intihar eylemi. Bizim kutsal kitaplarımızı okuyan bir Karhideli için Yahuda’nın asıl suçu İsa’ya ihanet etmesi değil, umutsuzluğa kapılıp bağışlanma şansını, değişmeyi, hayatı inkar etmesi; intihar etmesidir.

Karhide’de gizlilik büyük ölçüde bir hassasiyet meselesidir. Kabullenilen ve anlaşılan bir suskunluktur, soruların atlanıp geçilmesidir, ama cevapların atlanıp geçilmesi değildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: