Süleyman’ın Anahtarı- Jose Rodrigues Dos Santos

Bütün, parçaların toplamından daha fazlası ve böylece fizik de kimya da belirmiş özelliklerin sonucu oluyor.

Dr. Duncan MacDougall, 1907’de MIT’de ilk defa insan ruhunun ağırlığını ölçtü (21g).

Gerçekliğin gözlenmesi kısmen gerçekliğin kendisini yaratıyor. Ama daha da önemlisi, gerçekliği gözleme tarzına dair alacağın bilinçli karar onu değiştiriyor.

Heisenberg Belirsizlik İlkesi: Bir parçacığın konumu ve momentumunu kesin ve eşzamanlı olarak belirlemek mümkün değildir.

Schrödinger’in Dalga Fonksiyonu: Bir elektronun aynı anda iki veya daha çok yerde olabileceğini gösteren ve kesin sonucu gözlemin, gerçekliği kısmen yarattığını söyleyen teori.

Bir anlamda geçmiş geleceği üretmekle kalmıyor, gelecek de geçmişi üretiyor. Gerçekliği gözlemek sadece bugünkü gerçekliği değil, onu mümkün kılan geçmişi de yaratıyor. Sonuç olarak, her ikisi de belirsiz olan gelecek ve geçmiş karşılıklı bir şekilde birbirlerini yaratıyorlar. Bir çok olası gelecek olduğu gibi, olası geçmişler de var.

Gerçek bilinci, bilinç de gerçeği yaratır.

(Psi) : Dalga fonksiyonu, bizi kuşatan dünyayı gözlemeden önce betimleyerek Einstein’ın hayalet alanı dediği, varlık ile yokluk arasındaki o belirsiz durumun bütünlüklü ve ayrıntılı bir tasvirini yapıyor. Var olanın var olmadan önceki hali, işlenmemiş haldeki malzeme, gerçekleşmeden önceki sanal gerçekliktir. Parçacık değil, dalgadır. Başka bir deyişle, psi gerçekliğin hayaletidir.

Aspect’in deneyleri, gerçekliğin gözlemsiz var olmadığını ya da fizikçilerin çoğunluğunun tercih ettiği başka bir ifadeyle, bir başkasıyla etkileşen her parçacığın ebediyen ona bağlı olduğunu, aralarındaki mesafe ne olursa olsun, ikisinin anında ve karşılıklı olarak birbirlerini etkilediklerini ispatlıyor.

Alain Aspect: Fransız fizikçi. 1982 yılında Kuantum dolaşıklığı alanındaki deneyleri ile, Einstein’ın kuantum alanındaki öngörülerinin aksini Bell ve Bohr’un öngörülerini ispatladı.

Evren tektir. Kainat sonsuz sayıda değişik nesneden oluşmuşa benziyor ama gerçekte tek bir bütün.

Shannon Bilgi Kuramı: Bilgi atomların davranışını, hayatı ve evrenin kendisini belirliyor… Bilgi evrende meydana gelen her etkileşimde mevcut. Doğa kendini bilgi diliyle ifade ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: