Sirke Kız- Anne Tyler

** Shakespeare Yeniden eserleri içinde Hırçın Kız’ın uyarlaması

Güzel Bir Şey Söyleme Kuralı: Eğer söyleyeceğiniz şey güzel değilse bir şey söylemeyin.

Belki de incelik bir takım şeyleri kibarca söylemek anlamına gelirken, diplomasi ise hiçbir şey söylememek anlamına geliyordur. Peki ölçülü davranış bunu da içeriyor muydu? Hem zaten ölçülü davranmak üçünü birden kapsamıyor muydu?

Muğlak bir yoksa gibiydi sanki, hani yetişkinlerin çocuklara gözdağı verirken söyledikleri ve çocukların da zamanla bunun sandıkları kadar dehşet verici olmadığını keşfettikleri türden bir şey.

Tatlı insanlara karşı dikkatli ol, çünkü şekerin hiçbir besleyici değeri yoktur.

Balla sirkeyle yakalayacağından daha çok sinek yakalarsın.

Malç: Ağaçların kabuklarının bitkilerdeki nemi koruması için etrafına konmasıdır.

Duruşu bile yabancıydı, çok daha dik ve daha kısa adımlar atarak yabancı gibi yürüyordu. Yabancılarda görülen, yalın ve düz iltifatlar etme eğilimi vardı, ölü bir fare sunan kedi gibi iltifatları pat diye ayaklarının önüne atıyordu.

Bayan Liu ise ufak tefek ve zayıftı. Asyalı pek çok yaşlı kadın gibi erkek kıyafetleri de olabilecek kıyafetler giyiyordu: üzerinde içine sokmadığı haki iş gömleği ve kahverengi, sade bir pantolon ile göz alacak kadar beyaz spor ayakkabılar vardı.

Herkes Amerika’da olmak bir lütufmuş gibi davranıyor, ama bu kesinlikle bir lütuf değil. Amerikalılar insanları yanıltan şeyler söylüyorlar. Çok samimi görünüyorlar, tanışır tanışmaz size ilk adınızla hitap ediyorlar. Öylesine teklifsiz ve rahat görünüyorlar ki. Sonra da telefonlarını kapatıyorlar… Pyotr Belki de dilden kaynaklanıyordur, ha? diye sordu. Kelimeleri biliyorum ama yine de dili istediğim gibi kullanmayı beceremiyorum. Konuştuğum kişi sen olduğunda sen diyebilmek için özel bir kelime yok. İngilizcede sadece bir tane ikinci tekil şahıs var ve sana kullandığım aynı, yakınlığımı ifade edemiyorum.

Erkekler canlarını sıkan her şeyi, kendilerine saklamaları gerektiğini düşünürler. Sürekli sorumluluk onlardaymış ve her şey kontrolleri altındaymış gibi görünmeleri gerektiğini düşünürler, kendi gerçek duygularını göstermeye cüret edemezler. Canlarını yakan ya da sıkan bir şey olsa veya üzüntüden yanıp kavrulsalar da, kalpleri kırılmış olsa, sıla hasretiyle yanıyor ya da derin bir suçluluk duygusuyla ezilmiş veya hayatlarının en büyük yenilgisini yaşamış olsalar da fark etmez. Ya gayet iyiyim derler. Her şey gayet yolunda. Bunu düşününce aslında onların kadınlardan çok daha az özgür olduklarını anlarsın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: