Ender’in Oyunu- Orson Scott Card

** Bu kitap Uzay Oyunları adıyla filme alınmıştır.

Bu sorunu şu anda ve kökünden halletmek zorundayım, yoksa her gün bununla mücadele edeceğim ve gün geçtikçe daha da beter olacak.

Ender, kavga etmeyi sevmezdi; Peter gibileri sevmezdi, zayıfa karşı güçlü ve kendi gibileri de sevmezdi, aptala karşı zeki!

Çavuş seni azarladığında, diğerleri seni daha fazla beğenirdi, fakat eğer subay seni tercih ederse, senden nefret ederlerdi.

Senden nefret etmelerini engelleyecek sadece tek bir şey var. Yaptığın her işte en iyisi olacaksın ki, seni görmezden gelmesinler.

Her insan, tüm insanlığın ayakta kalmasına yardımcı olan bir alettir.

… ama en önemli mesaj şuydu: Başka bölükler değil yetişkinler düşmandır. Bize doğruyu söylemezler.

İyi bir komutan aptalca tehditler savurmazdı, diye düşündü Ender.

Ve bazen askerler kendilerine verilen emirlerden daha zekice kararlar verebilir.

Sahip olunacak hiçbir şey yoktu; değerli her şey okul bilgisayarında, ya da kendi kafası ve ellerindeydi.

Kumandanlar, sahip olmama izin verdiğin kadar, otoriteye sahiptir. Ne kadar itaat edersen, üzerinde o kadar güçleri olur.

Dünya değişim zamanlarında daima demokrasi ile yönetilmiştir. Ve en iyi sese sahip olan adam kazanır… gerçek dünyada, güç her zaman ölüm tehdidi ve şerefsizlik üzerine kurulmuştur. Ama çoğunlukla, gücü kelimelerle elde etti, doğru zamanda doğru kelimelerle…

Mağlup olduğumda bunu hatırlayacağım diye düşündü, Ender. Ciddiyeti korumak ve gerekli yerde onur vermek için, aslında mağlubiyet küçültücü bir şey değil.

Peter toplumun yüz karası olabilirdi ama haklı çıkmıştı, her zaman haklıydı; acıya sebep olan güç, önemli olan tek güçtür. Öldürmek ve yok etmek için güç, çünkü eğer öldürmezsen, bunu yapabilenlerin hedefi olursun, hiçbir şey ve hiç kimse seni kurtaramaz.

Ama ikisinden en hırslısının, görüşleri aşırıya kaçmayan, ılımlı kişiliği seçmesi, anlamlı bence. Ayrıca sadece konuşuyorlar. Etkileri var ama güçleri yok.

Ve şunu anladım: Gerçekten düşmanımı anladığım anda, onu alt edecek kadar iyi anladığımda işte o anda onları seviyorum. Bence birilerini gerçekten anlamak mümkün değil, neye inandıklarını, ne istediklerini bilmek ve onları kendilerini sevdikleri gibi sevebilmek.

Düşmandan başka öğretmen yoktur. Düşmandan başka kimse sana asla nasıl yok edileceğini ve fethetmeyi öğretmez. Düşmandan başka kimse düşmanın ne yapacağını sana anlatmaz. Sadece düşman zayıf olduğun yeri gösterir. Sadece düşman sana neresinin güçlü olduğunu anlatır.

Savaşın ne olduğunu bilen her makul insan, asla tüm kalbiyle savaşa girmez.

Ama birbirlerinin rüyalarını hayal edemeyen yalnız hayvanların düşünebileceklerini, düşünemedik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: