Ağrı Dağı Yolcusu Kalmasın- Herbert George Wells

Her şeye kadir olmak durağan bir durum gerektirir. Doğal olarak, etraftaki her şey zaten zihninizde mevcutsa, gerçekleşecek başka hiçbir şey kalmaz. Bu da yaşayan Tanrı fikrine son derece ters. Hayat sonsuz değildir.

Ben dik duran insanları, Tanrı’yla birlikte yürüyenleri severim, onun ayağında sürünenleri değil…

Pek çok şeyin açıklığa kavuşturulması gerektiğini düşündüğüm için ilk önce “Işık olsun” diye buyurdum… Lakin o kadar açık olmayan bir konu var. Işıkla birlikte gölgem de oluşmuştu…

Non bis inidem : Bir kişi aynı suçtan 2 kez yargılanıp ceza alamaz ilkesi.

Great Man Theory: Toplumsal olayları ya da tarihsel gelişmeleri o dönemdeki büyük adamların etkileyip yarattığı görüşü.

Bu Viktoryenlere göre, lanet olasıca süslü bir şapka takmıyorsan, muazzam bir cüppen, sakalın ve karman çorman saçların yoksa ve tabii abartılı karakterinle ortalıkta hava atmıyorsan; mühim bir fikir ortaya atman da mümkün değildir.

Bolşevizm, yeryüzündeki bu güne kadar ki en Tanrı yanlısı harekettir.

Devrimin din, halkın afyonudur dediği doğru tabii, ama kurumsallaşmış din gerçekten de öyle. Devrim, yaşayan Tanrı’dır; din ise turşusu kurulmuş bir Tanrı.

Kızıldır Tanrı ve daima kızıl olmuştur.

Fakirler hayatı buldukları gibi kabullenir ve zaten zenginlerin tamamına içerleyecek kadar da zeki değildir. Mülkün ellerinden alındığını düşünmezler, çünkü gerçekten de mülk ellerinden alınmaz.

Herhangi bir devrimci hareketin başarılı olabilmesi için arkasında özel bir zeka çekirdeğinin bir başka deyişle zihinleri yeni bir düzen tahayyül edebilecek kadar özgürleşmiş fanatik bir aydın grubunun olması şart.

Sadece tek bir fikir gerçeğe en yakın olabilir, geri kalanlar ise yanlıştır ve reddedilmeleri gerekir.

Tanrı ilham verici bir yanılgıydı ve artık ona kendisi hakkındaki gerçekleri söyleyeceğiz; belki de bu şekilde onu en sonunda gerçek bile kılabiliriz.

Kendini ver, tüm kalbinle kendini ver ya da yok ol; benmerkezci bireyler gibi sonsuza dek yok ol. Bireysel yaşamın tek başına hiçbir anlamı yok.

Boanerges: Yuhanna ve Yakup için kullanılan “gök gürültüsünün oğulları” anlamına gelem isim, ateşli, coşkulu vaiz anlamında da kullanılır.

İşçilerin lideri aslında bir lider değil sonuç. Onu oraya kitle çıkartmıyor, zira kitle ile lider aslında birlikte sürükleniyor.

Nuh cevap verdi: İnsan, yenildiğini bildiği ve bunu itiraf ettiği müddetçe yenilir. Ben ise bunu asla bilmeyecek veya itiraf etmeyeceğim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: