Vakıf-Isaac Asimov

Şimdilik sadece insanoğlunun o en müthiş eserini görebiliyordu: Bir dünyanın kibre varan bir hırsla topyekün fethedilmesini.

Psikotarih: Matematiksel olmayan kavramlarda, matematik biliminin insan topluluklarının önceden belirlenmiş sosyal ve ekonomik uyarıcılara verdiği tepkileri açıklayan bir bilim dalı.

Bir imparatorluğun çöküşü, beyler, devasa bir olaydır ve böylesi bir şeyle baş etmek hiç de kolay değildir. Yükselen bir bürokrasi, toplumsal insiyatifin zayıflaması, sınıfların dondurulması, bilimsel merakın engellenmesi … ve bunlara benzer daha binlerce etken bu çöküşe hız kazandıracaktır.

Bilim ister istemez dini kimliğe büründü, barbarlar buna büyü gözüyle bakıyorlardı.

Seçebileceğimiz birden fazla yol olduğu sürece henüz kriz anına erişmemişiz demektir. Olayları olabildiğince akışına bırakmalıyız.

Şiddet beceriksizlerin başvurduğu son çaredir. ( Salvor Hardin)

Dört krallığın kralları, halkları üzerinde sonsuza dek hakimiyet kurma endişesiyle kendilerine ilahi bir nitelik kazandıran bilim dinini kabul ettiler; işte o bilim dini onların eyeriydi, çünkü o ülkelerin can damarı olan nükleer gücün üzengisini rakiplerin eline vermiş oluyordu.

Ateşe körükle giden kimse, bir alev göremezse yangını kendisi çıkarır.

İnanç ve duygulara dayanan herhangi bir dogma başkaları üzerinde kullanılırken bile tehlike doğuracak bir silahtır, çünkü bu silahın kullanıcısına çevrilmeyeceği asla garanti edilemez.

Sutt, bir Seldon kriziyle karşı karşıyayız ve Seldon krizleri bireyler tarafından değil, tarihsel güçler tarafından çözülür. Gelecekte izleyeceğimiz yolu Hari Seldon göz kamaştırıcı kahramanlıkları değil, ekonominin ve sosyolojinin olabildiğince genişleyip giden gücünü hesaba katmıştı. O yüzden de, karşılaşacağımız çeşitli krizler ancak o an elimizde hazır bulunan güçlerle çözümlenebilir.

Yerin bir kilometre altındaki mağaralarda bayat ekmek ve pis suyla yetinmek durumunda kalsalar da düşman bombardımanına dayanacaklar. Ama yurtsever duygular uyandıracak yakın bir tehdit ortada yoksa, en önemsiz şeylere bile dayanmak güçtür.

Aslında bütün bu savaş, iki sistemin çarpışmasından ibaret: İmparatorluk ve Vakıf, büyük ve küçük arasındaki bir kapışma bu. İmparatorluk bir gezegenin kontrolünü ele geçirmek istediğinde dev savaş gemilerini rüşvet olarak veriyor, ama bu gemilerin ekonomik bakımdan hiçbir ağırlığı yok. Bizse savaşta işe yaramayan, fakat refah ve karlılık açısından hayati önem taşıyan daha küçük şeyleri rüşvet olarak kullanıyoruz.

Tarih, şan, şeref ve zafer diye tanımladıkları şeyler uğruna uyruklarının refahını feda etme keyfiyeti göstermiş lider örnekleriyle dolu. Ama hayatı asıl yönlendirenler sözünü ettiğim o küçük şeylerdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: