V For Vendetta- Alan Moore, David Llyod

Herkes özeldir. Herkes. Herkes bir kahramandır. Bir aşıktır. Bir budaladır. Bir zalimdir. Herkes. Herkesin anlatacak kendine has bir hikayesi vardır.

İşte bu kadar küçük bir şey geleceğin üzerine uzun ve tekinsiz bir gölge düşürecektir. Gelecek neye gebe olursa olsun, kesin olan bir şey vardır… Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Evet, ben bir faşistim. Ne çıkar ki? Faşizm… Sadece bir kelime. Zayıfların ve hainlerin sızlanmaları arasında anlamını çoktan yitirmiş bir kelime. Faşizmi Romalılar icat etmiştir. Sembolü birbirine bağlanmış bir demet ince daldır. Tek bir dal kırılabilir ama bir demet dal dayanıklıdır. Faşizm birlikten doğan kuvvettir. Dayanıklılığa inanırım, birliğe inanırım. Ve eğer bu dayanıklılık ve amaç birliği düşünce, söz ve eylem birliğini de gerektiriyorsa, olsun varsın. Özgürlük konuşmalarını ve bireysel özgürlük safsatalarını duymak istemiyorum, bunlar lükstür. Ben lükse inanmam. Savaş lüksü ortadan kaldırdı. Savaş özgürlüğü de ortadan kaldırdı.

Bana adaletin özgürlük olmadan anlamsız olduğunu öğretti. Dürüst, tutamayacağı sözler vermiyor. Senin aksine Jezabel.

Viveri veniversum vivus vici : Gerçeğin gücüyle yaşadığım sürece kainatı bile fethedebilirim. ( Dr. John Faust)

Tesadüf diye bir şey yoktur Delia. Sadece tesadüfün yanılsaması vardır.

Sizin zorbalığınız, ümitsizliğiniz, korkaklığınız ve severek içselleştirdiğiniz bağnazlığınız onları nasıl etkiliyor hiç düşündünüz mü?

Mutluluk tutsaklıktır Evey. Mutluluk en sinsi tutsaklıktır.

Sessiz çoğunluğa güvenmek pek bir işe yaramaz Evey. Sessizlik kırılgandır. en ufak bir gürültüyle bile bozulabilir… Gürültünün şiddetini öncesindeki sessizlik belirler. sessizlik ne kadar mutlaksa gök gürültüsü de o kadar sarsıcı olur.

Anarşi lidersiz olmak demektir, düzen olmadan yaşamak değil. Anarşiyle birlikte gerçek bir düzen çağı başlar.

En çok etkilenenler en az anlayanlardır.

Beni öldürmeyi mi düşünüyordunuz? Bu pelerinin altında etten ve kemikten bir beden yok. Sadece bir fikir var. Ve fikirlere kurşun işlemez.

Bu ülke kurtulmadı. Sakın böyle düşünme. Fakat bütün eski inançları yıkıldı ve bu yıkıntılarla yeni bir düzen kurabiliriz. Onların görevi bu: kendilerine, hayatlarına, sevdiklerine ve ülkelerine sahip çıkmak. Bunu başardıklarında kurtuluştan bahsedebiliriz.

Anarşinin iki yüzü vardır. Hem yaratır hem de yıkar. Yıkıcı olanlar imparatorlukları devirirler. Yaratıcıların daha iyi bir dünya kurabilmeleri için molozlardan yeni bir tuval oluştururlar.

Eğer o maskeyi çıkarırsam, bir şey sonsuza kadar yok olacak ve önemini yitirecek, çünkü her kim olursan ol, kimliğin yarattığın fikir kadar büyük olamaz.

İnsanların sembollere ihtiyacı vardır Dominic. O bunu anladı, biz ise unuttuk. Dışarıdaki insanlar savaşta ailelerini kaybettiler. Bizse yıllarca acılarının üzerini örttük ama bununla başa çıkmalarına yardımcı olmadık. Belki o da yardımcı olmadı ama örtüyü kaldırdığı kesin.

Seçim onların, hep olması gerektiği gibi. Onlara liderlik etmeyeceğim ama yeni hayatlarını inşa etmelerine yardım edeceğim. Öldürmelerine değil, yaratmalarına yardım edeceğim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: