Üç Silahşörler- Alexandre Dumas

Çok genç. Ama kılıç darbesi kılıç darbesidir, darbeyi indiren kim olursa olsun! Üstelik insan çocuktan daha az çekinir, büyük bir hedefe ulaşmayı engellemek için küçük bir engel yeterlidir kimi zaman.

Treville, o çağda verilen savaşı çok iyi kavrıyordu; düşmanın sırtından yaşanmazsa, vatandaşların sırtından yaşanıyordu; askerleri son derece karmaşık ve düzensiz bir yaşam sürüyor, kendisinden başka herkese karşı disiplinsiz davranıyorlardı.

İlk aşkını yaşayanlardan ağızlarını sıkı tutmaları beklenemez. İlk aşk, insana öyle bir keyif verir ki taşması gerekir bunun, yoksa boğar insanı.

İnsanlar hiç tanımadıkları, belki varlıklarından bile haberdar olmadıkları insanların çıkarları için, birbirlerini öldürmekten çekinmiyorlardı.

D’Artagnan bir halkın yazgısının ve insanların yaşamının kimi zaman nasıl pamuk ipliğine ve bilinmeyen şeylere bağlı olduğunu hayretler içinde gözlemledi.

Biz İskoçyalı kadar gururlu deriz, diye mırıldandı Buckingham. Biz de Gaskonyalı kadar gururlu deriz, diye karşılık verdi D’Artagnan. Gaskonyalılar, Fransa’nın İskoçyalılar’ıdır.

Düzenbaz biri asla namuslu bir insan gibi gülemez, ikiyüzlü biri de iyi niyetli bir insan gibi ağlayamaz kesinlikle. Her aldatmaca bir maskedir ve maske ne kadar iyi yapılmış olursa olsun, biraz dikkatlice bakıldığında, gerçek yüzü gösterir.

Atos dalıp gitti ve D’Artagnan, daldıkça sarardığını gördü onun, basit içkicilerin devrilip uyudukları bir anı yaşıyordu. Uyumadan açık ve belirgin bir biçimde düş görüyordu. Sarhoşlukta ki bu uyurgezerlikte ürkütücü bir yan vardı.

İnsan herkesle kumar oynayabilir, ama yalnız eşitleriyle dövüşür.

İnsan genellikle kulak asmayacağı için öğüt ister başkasından ya da aldığı öğütlere uyduktan sonra, kendisine bu öğütleri veren kişiyi yermektir öğüt isteyenin amacı.

… ve bütün yüzlerde özel ve gizli kaygılarının ifadesi okunuyordu yalnızca. Çünkü her mutluluğun arkasında gelecekteki bir endişe gizlidir.

Sevgili dostum, zaman çıkarır bu fırsatı, fırsat bir çeşit kumardır. İşin içine girmişsen, beklemesini, sabretmesini bilirsen kazanırsın mutlaka.

Her çağda ve her ülkede, özellikle de bu ülkede dinsel çatışmalar varsa, Tanrı yolunda acı çekmeye gönüllü olarak katlanacak bağnaz insanlar bulmak her zaman mümkündür.

Dört arkadaş terziler ya da Türkler gibi yere oturup bağdaş kurdular.

… bütün kusurları bizim Latince okuduğumuz duaları Fransızca okumak olan zavallı Huguenot’ları öldürmekten çok daha hafif bir günah olsa gerek.

Güçlü çenesi iradesine hakim biri olduğunu gösteriyordu ki bu yetenek, sıradan bir İngiliz’de körü körüne bir inatçılıktan başka bir şey değildir. Ancak şairlerde, duygulu insanlarda ve askerlerde görülebilen kısa ve açık renk saçları hafifçe gölgeliyordu alnını.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: