Mezbaha V- Kurt Vonnegut

Birleşik Dünya Federalistleri : Silahsızlanma yoluyla kalıcı barışı sağlama, silahlanma bütçelerini insani gereksinimlere yönlendirme, özgürlüğün ve ilgili bağımsız kurumların teşviki, tüm halkların kendi adaletlerince gelişme haklarının korunması ve benzeri amaçlar güden, 1947’de kurulmuş, kar gütmeyen sivil toplum kuruluşu. Tüm ABD vatandaşlarına açık üyeliğinin tek şartı, başvuranın komünist yahut faşist eğilimli olmamasıdır.

Tweedledee veya Tweedledum: İngiliz şair John Byrom’ın (1692-1763)  tekerlemesinde ilk olarak geçer. O zamanlar rakip iki müzik okulunu hicivleyen ve alay eden bir şiirde icat etti. (Bir enstrümanı değiştirmek için olduğu gibi, twiddle’dan ‘Tweedle’.) Sık kullanımı Lewis Carroll’un ( Asıl adı Charles Dodgson) Aynanın İçinden kitabındaki ikiz karakterler ile yapmıştır. Birbirinin aynı, aynı kaba eden iki kişi anlamında kullanılır. Sözde ve farklılıkları bize inandıkları kadar büyük olmayan iki kişinin fikrini önermek için kullanılır. (https://interestingliterature.com/2015/05/the-curious-origins-of-tweedledum-and-tweedledee/)

Tanrım, bana değiştiremeyeceklerimi kabullenme sükuneti, değiştirebileceklerimi değiştirme cesareti ve aralarındaki farkı daima görebilme bilgeliği bağışla.

Kitaplarımızda sevdiğimiz şey, aynı anda görülen pek müthiş anın derinliğidir.

Gardiyanlardan biri bir kapıya vurdu. Kapı açıldı. Işık kapıdan dışarı fırladı ve saniyede yaklaşık 300.000 km hızla hapishaneden kaçtı.

Jerry: İkinci Dünya Savaşında müttefik asker ve sivillerin Almanlara taktıkları lakap

Rosewater’ın yatağının altında muazzam sayıda bilimkurgu kitabı vardı… Bu yırtık pırtık hazineden koğuşu kaplayan, aylardır yıkanmamış pijamaları yahut İrlanda yahnisini andıran bir koku yayılıyordu.

Özü, ikisi de kendilerini ve hayatlarını baştan yazma derdindeydi. Bilimkurgunun faydası büyüktü.

Hayata dair ne varsa hepsinin Fyodor Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler kitabında bulunduğunu öne sürdü. Ama o kadarı yetmiyor artık dedi, Rosewater. Başka bir seferinde Billy, Rosewater’ın psikiyatrlardan birine, yepyeni, harika yalanlar uydurmazsınız insanlar yaşamak istemeyecek dediğini duydu.

İnsanlar dünyanın dualara neler borçlu olduğunu bilseler şaşarlar.

Derby, Dünyalıların bazen başka Dünyalıları Dünya’da istemediklerinde yarattıkları inanılmaz suni iklimi tarif etti.

Kilgore Trout’un Uzaydan Gelen İncil’de: Birini öldürmeden önce sağlam bağlantıları bulunmadığından emin olun. Bunun kardeş düşüncesi, linç etmesi sakıncasız insanlar vardır.

Savaşın çekici yanı bu dedi, Rosewater. Kimse eli boş dönmüyor.

Amerika bir fukaralar ulusudur ama bir Amerikalı için fakirlik, suçtur. Diğer her milletin folklorunda fakir ama son derece bilge ve erdemli ve dolayısıyla kudret ve para sahiplerinden daha saygın kimselere dair hikayeler vardır. Amerikalı fukaralar arasında bu tür hikayeler anlatılmaz, Amerikalılar kendileriyle alay eder ve zenginleri, mukdedirleri yüceltirler. Kafan çalışıyorsa neden zengin değilsin? Amerikalılar, hemen her yerdeki pek çok insan evladı gibi, gerçek dışılığı bariz bir çok şeye inanır. İnandıkları yalanların en yıkıcısı, her Amerikalının kolayca zengin olabileceğidir. Para kazanmanın güçlüğünü kabullenmediklerinden habire kendilerini suçlarlar… Amerika’dan çıkma pek çok yenilik ve icadın en ürkütücüsü ve eşi benzeri görülmemişi, şerefsizleştirilmiş fukara yığınlarıdır. Bu insanlar birbirlerini sevmezler çünkü kendilerini sevmezler… üniformaları askerlerini savaşmaya ve ölmeye, başka birileri için hazırlandığı bariz, üzerinde oynanmış takım elbiselerle, gecekondu mahallelerindeki ayyaşlara temiz ama ütüsüz kıyafet bağışlayan burnu büyük hayırseverlerin edasıyla yollamaktadır… Kendilerinden başka ayıplayacak kimsesi bulunmayan fukaraya yönelik hakiki nefret ifadesidir… (Howard Campbell Jr, Kurmaca karakter)

Savaşın ona etkilerinden biri, malum, insanları karakterliğe terfiden caydırmasıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: