Paris Sıkıntısı- Charles Baudelaire

Söyle, anlaşılmaz adam, kimi seversin en çok,… dostlarını mı? Anlamına bugüne dek yabancı kaldığım bir sözcük kullandınız. (Yabancı)

… acımasızca kravatlı… (Şakacının Biri)

Arı düşle, çözümlenmemiş izlenimle karşılaştırılınca, tanımlanmış sanat, olumlu sanat bir küfürdür.

Evet! Zaman hüküm sürüyor, gene başladı zorba yönetimine. Sanki bir öküzmüşüm gibi sopasının iğnesiyle itiyor beni: Deh, deh be eşşek! Terle bakalım, tutsak! Yaşa bakalım, cehennemlik! (İki Kişilik Oda)

Bu adamlardan birini sorguya çektim, böyle nereye gittiklerini sordum. Hiçbir şey bilmediğini, kendisinin de, ötekilerin de hiçbir şey bilmediklerini; ama yenilmez bir yürüme gereksinimiyle itildiklerine göre elbette bir yere gittiklerini söyledi.

… hep umut etmeye yargılı kişilerin boyun eğmiş yüzleriyle ilerliyorlardı. (Herkese Kendi Düşü)

Kimi insanlar vardır, hep seyirci kalırlar hiçbir eylemi gerçekleştiremezler, ama bazı bazı bilinmedik, anlaşılmadık bir itki altında, kendilerine kendi kendilerinin bile yakıştıramayacakları bir çabuklukla eyleme geçerler… Bir başkası, görmek için, öğrenmek için, yazgıyı denemek için, kendi gücünü göstermeye zorlamak için, sıkıntının hazlarını tatmak için, bir zar atmış olmak için, yok yere, iş olsun diye, aylaklıktan, bir barut fıçısının yanında sigarasını yakacaktır.

Minos (Yunan mitolojisi): Girit kralı ve Zeus’un oğlu. Doğruluğu ve bilgeliği sonucu Zeus’un oğulları olan Aiakos ve Rodamantus ile beraber ruhlar evreninin yargıcı olmuştur.

Ne kadar düşüncesizsiniz! Yoksul semtlerde dolaşmaya kalkıyorsunuz, ama yaşamı güzel gösterecek camlarınız bile yok! (Kötü Camcı)

Kendi kendimden de, başka hiç kimseden de hoşnut değilken, gecenin sessizliğinde, yalnızlığında, kendimi bağışlamak, biraz da gururlanmak isterdim. Sevdiklerimin ruhları, şakıdıklarının ruhları bana güç verin, tutun beni, beni yalandan, dünyanın o baştan çıkarıcı pisliklerinden kurtarın; size de, Ulu Tanrım, izin verin, birkaç güzel dize yaratayım da insanların en aşağılığı olmadığımı, hor gördüklerimden aşağı olmadığımı kanıtlayabileyim kendime. (Sabah Saat Birde)

Yalnızlığını kalabalıkla doldurmasını bilmeyen kişi telaşlı bir kalabalık içinde yalnız olmasını da bilmez. (Kalabalıklar)

… böylesine soylu bir yüz yeter beni haklı çıkarmaya. Bu çevrede neden kalır sanki, kalır da böylesine göz kamaştırıcı bir leke gibi durur? (Dullar)

Ekmeğin pasta diye adlandırıldığı, tam bir kardeş kavgası doğuracak kadar ender bir katık olduğu görkemli bir ülke varmış demek. (Pasta)

Çinliler kedilerin gözlerinden okur saati. (Saat)

Kendi benzerliğinin içinde çerçevelenemez misin, gizemcilerin deyimiyle, kendi uyumunda yansıyamaz mısın? (Yolculuğa Çağrı)

Plutus : Yunan söylencelerinde zenginlik tanrısı

… Kendini başkasında unutmak üzere kendi kendinden çıkmanın, başka ruhları kendi ruhunla karıştıracak kadar kendine çekmenin durmadan yenilenen hazzı (Aşkın tanımı)

Her şeyi elde edeni, her şeye bedel olanı, her şeyin yerini tutan (Paranın tanımı) (Yoldan Çıkışlar/ Eros, Plutus ve Ün)

Anlaşmak böylesine güçtür işte, düşünceler böylesine birleşmez şeylerdir, sevgili meleğim sevişenler arasında bile. (Yoksulların Gözleri)

Bir insana umduğundan daha fazlasını verip onu şaşkınlığa düşürmekten tatlı haz yoktur… Kötülük bağışlanamaz, ama kötü olduğunu bilmek iyi şeydir, ahmakça kötülük etmekse, kusurların en düzelmezidir. (Kalp Para)

Lotus: Mitolojide Afrika’da yetişen, kendisini yiyen yabancılara yurtlarını unutturan bir yemiş (Cömert Kumarbaz)

En korkunç acılar sessiz acılardır. (İp)

… Ama bilmem neden, benim sevgimi körüklüyordu, tanımadığım bir kardeşim olabileceği gibi tuhaf bir düşünceye kapıldım birden. (İç Çağrılar)

Değnek, sizin dik, sağlam, sarsılmaz isteminizdir; çiçekler de gönlünüzün isteminiz çevresinde gezintisidir, erkeğin çevresinde sinirli dönüşler yapan dişi ögedir. Düz çizgi ve arabesk çizgi, niyet ve anlatım, istemin katılığı, sözün dolambaçlığı, amacın birliği, yolların çeşitliliği, dehanın çok güçlü ve bölünmez karışımı.. (Asa)

Dışarıdan, açık bir pencereden içeriye bakan kişi, kapalı bir pencereye bakanın gördüğü kadarını göremez hiçbir zaman. Bir mumla aydınlanmış bir pencereden daha derin, daha gizemli, daha verimli, daha karanlık, daha göz kamaştırıcı nesne yoktur. Güneş altında görülen şey bir cam ardında olup bitenler kadar ilginç değildir hiçbir zaman. Bu karanlık ya da ışıklı delikte yaşam yaşar, yaşam düşe dalar, yaşam acı çeker. (Pencereler)

Güzel, güzelden de fazla, şaşırtıcı. Karayla dolup taşıyor: esinlendiği her şeyde gececil, derin… Işık ve mutluluk saçan kara bir yıldız düşünülebilseydi kara bir güneşe benzetirdim onu… Kimi kadınlar vardır, yenme ve tatlarını çıkarma isteği verirler insana oysa bu, bakışlarının altında ağır ağır ölme isteği veriyor. (Resim Yapma İsteği)

… piyanolar üzerinde kendilerinden geçen yumuşak, boğuk bir sesle, kadınlar gibi inleyen kedileri! (Ay’ın İyilikleri)

… neden benim hekim olduğuma inanıyorsun? Kadınlara çok nazik davranıyorsun da ondan! (Matmazel Bistouri)

Bu yaşam her hastası yatak değiştirme saplantısına kapılmış bir hastanedir… En sonunda patlıyor ruhum, sonra da bilgece haykırıyor: Bu dünyanın dışında olsun da neresi olursa olsun. (Dünyanın Dışında Olsun da Neresi Olursa Olsun)

Öyle ya, kötü kitapların tutkulu hazzı kendisiyle orantılı bir açık hava ve ferahlama gereksinimi doğurur… Zavallı Sokrates’ın yasaklayıcı bir Şeytan’ı vardı; benimki hep hak verir bana, benimki bir eylem Şeytanıdır, ya da bir savaş Şeytan’ı. Sesi şunu fısıldıyordu kulağıma: Ancak eşit olduğunu kanıtlayan kişi eşittir bir başkasına, özgürlüğü ancak onu kazanan hak eder. (Yoksulları Gebertin)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: