İkna-Jane Austin

Bu kitapla boş geçireceği vakit için meşguliyet, sıkıntılı zamanlar için de teselli bulurdu; en eski imtiyazlardan geriye kalan kısıtlı miktar üzerinde düşünmek suretiyle zihninde takdir ve saygı canlanırdı; ev içi meselelerden kaynaklanan her türlü tatsız duygu, son yüzyılın neredeyse sonu gelmez buluşlarını zihninde evirip çevirdiği sırada, doğal bir akış içinde acıma ve küçümsemeye dönüşürdü.

Kibir, Sör Walter Elliot’un karakterinin hem başlangıç hem de bitiş noktasıydı.

… Mantıksız bir şekilde, bir kadının tekrar evlenmemesinden çok evlenmesinden hoşnutsuzluk duymaya meyilli olan ahali…

Bazen bir kadının yirmi dokuz yaşındayken, on sene öncesinden daha güzel olduğu görülür, zaten, genellikle, eğer ne hastalık ne de dert tasa çekilmişse hayatta cazibenin hemen hemen hiç kaybedilmediği bir dönemdir bu.

İşimize gelenleri onaylamak için gerekli sebepler nasıl da çabuk bulunur.

Bay diye tanıtılan biri (belki ülkedeki altı- yedi kişi hariç) her daim bir açıklamaya ihtiyaç duyar.

Gençliğinde ihtiyatlı olmaya zorlanmış, aşkı ve ilişkileri yaşı büyüdükçe öğrenmişti. İşin doğasına aykırı bir başlangıcın doğal akıbeti.

Uygunsuz bir üslupla olsa da, işe yarar biri olarak talep edilmek en azından hiçbir işe yaramayan biri olarak reddedilmekten iyidir.

Nazik bir tavrın insana zaman içinde kabul ettiremeyeceği neredeyse hiçbir şahsi kusur yoktur.

Kendi çevremizin ötesine geçildiğinde bir hiç olduğumuzu bilmek…

Nasıl yaşamak gerektiğini yalnızca onların bildiğini ve saygı görüp sevilmeyi de yalnızca denizcilerin hak ettiğini söyledi.

Kendisine kalırsa şiirin talihsizliğinin, ondan tümüyle keyif alanlar tarafından nadiren güven içinde tadının çıkarılabilmesi olduğunu, onun gerçek anlamda değerini bilebilecek yegane merci olan kuvvetli hislerin tam da şiiri tatması ama bunu ihtiyatlı bir şekilde yapması gereken hisler olduğunu söyledi.

Herkesin diğer meselelerde olduğu gibi gürültüler konusunda da kendi zevki vardır ve sesler miktarından ziyade türünden dolayı oldukça zararsız ya da son derece bunaltıcı olur.

Uysal mizaçlı biri sabırlı olabilirdi, kuvvetli bir feraset insana kararlılık sağlardı ama burada daha fazlası vardı; burada o zihinsel esneklik, o teselli edilme eylemi, kötüden iyiye zahmetsizce dönüşmeyi ve onu kendi kafasındakilerden uzaklaştıran meşguliyetler bulmayı sağlayan, yalnızca yaratılıştan gelen o güç söz konusuydu.

Bay Elliot mantıklı, tedbirli, terbiyeliydi ama içten değildi. Onda asla herhangi bir duygu patlaması, başkalarından gelen kötülük ya da iyilik karşısında öfke veya memnuniyetten gelen herhangi bir hararet olmuyordu. Bu Anne için su götürmez bir kusurdu. Dobra , açık yürekli, gayretli karaktere bütün diğerlerinin ötesinde değer biçerdi. Sıcakkanlılık ve şevk onu daima cezbederdi. Bazen dikkatsiz ya da telaşlı bir şey söyleyen veya öyle görünenlerin samimiyetine, serinkanlılığı asla değişmeyen, dili asla sürçmeyen kişilerinkinden çok daha fazla güvenebileceğini hissediyordu.

Bay Elliot, uyandırmayı umduğu ilgi açısından hayal kırıklığına uğramadı. Kimse böyle bir gizemin cazibesine dayanamazdı. Daha yeni tanışıklık kurulmuş birine uzun zaman önce, adı bilinmeyen insanlarca, anlatılmış olmak karşı konulmazdır.

Okuduklarının ona hiç zararı olmamış, zira okuduğu gibi savaşmış da. Cesur bir adam.

Kusur bulmaya çalışır şekilde alınganlık yapacak, her anın dikkatsizliğiyle yanlış yönlendirilecek ve sebepsiz yere kendi mutluluğumuzla oynayacak küçük bir oğlanla kız değiliz artık.

Sekiz buçuk yıl önce neredeyse kırdığınız zamankinden bile daha çok sizin olan bir kalple, kendimi tekrar size sunuyorum.

Hak ettiğimden daha mutlu olmaya tahammül etmeyi öğrenmek zorundayım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: