Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu- Douglas Noel Adams

Elektro Keşişin görevi de sizin için bir şeylere inanmaktı, böylece siz, giderek artan şekilde bir külfet haline gelen bir durumdan, yani dünyanın inanmanızı beklediği bütün o şeylere inanmaktan kurtulurdunuz.

Regius: Kraliyete ait

… eğer bir şeyi gerçekten anlamak istiyorsanız bunun en iyi yolu, onu birine anlatmaya çalışmaktır. Bu, sizi konuyu kendi kafanızda çözmeye zorlayacaktır.

Şiiri okuyan kişi, belli ki bir şiirin öneminin ya da büyüklüğünü anlatmanın en iyi yolunun onu tuhaf bir sesle okumak olduğunun kabul edildiği bir ekolden gelmeydi. Kelimeler bile kaçıp saklanacak hale gelene kadar bağıra bağıra ve üstlerine basa basa okuyordu onları.

… bir karar vermenize yardımcı olmak için ilgili tüm verileri olması gerektiği şekilde toplayıp analizini yapan ve sonra da doğal olarak sizi doğru karara yönlendirmesi gereken bir sürü yazılmış program var. Bunların sakıncası, bütün bu gerektiği şekilde toplanıp analizi yapılmış verilerle yönlendirildiğiniz kararın, sizin istediğiniz karardan farklı olabilme durumu… İşte, Gordon’un güçlü öngörüsü sizin varmak istediğiniz sonucu önden belirtmenize izin veren bir program hazırlamak ve tüm verileri ancak ondan sonra yüklemek şeklindeydi.

Bizim rastlantısal olduğunu düşündüğümüz şekiller, aslında basit kurallara tabi, değişken, kompleks sayısal ağların ürünüdür. Genel olarak yapılandırılmamış anlamında kullandığımız doğal kelimesi aslında, basit doğa kanunlarının işlediğini bilinçli olarak fark edemediğimiz için, kavranması çok geç gibi görünen şekil ve süreçleri tanımlar. Bunların tamamını sayılar vasıtasıyla tanımlamak mümkündür.

Bence insanoğlunun bu doğal karmaşa ile ilgili anlayışımızı açıklamaya en çok yaklaştığı yer müziktir. Sanat dalları içerisinde en soyut olan da odur ve kendisi olmaktan başka hiçbir anlamı ve amacı yoktur.

Ve benim deneyimlerime göre, farklı hiyerarşilerdeki sayı örüntüleri içerisinde ne kadar içsel ilişki varsa, bu ilişkiler ne kadar komplike ve fark edilmez olursa, müzik kulağa o kadar daha tatmin edici ve daha bütün gelecektir. Dahası bu ilişkiler zihnin bilinçle yakalayabileceğinin ne kadar ötesindeyse – ki bununla beyninizin şaşırtıcı derecede hızlı bir diferansiyel hesaplama yaparak elinizi tam da uçan bir topu yakalayarak yere koymanızı sağlayan kısmını (içgüdü) kastediyorum- beyninizin o bölümü o kadar zevk alacaktır.

Hayal gücünün güzellik olarak algıladığı şey gerçektir. (John Keats)

Sabah güne coşkulu ve canlı başlayan gökyüzü konsantrasyonunu kaybediyor, ıslak ve kokmuş bir bulaşık bezine benzeyen normal İngiliz havasına dönüşüyordu.

O zamana kadar var olmayan, ama aslında bir kör için bile aşikar olabilecek bir şeyi ortaya çıkarabilmek, nadir bir zekanın işidir.

Sorun şu, hafızanız da yaşınızla birlikte büyümüyor, dolayısıyla içinde olan bir çok şey dışarıda kalmaya başlıyor. Yani görüyorsunuz ki, benim yaşımda biriyle sizlerin yaşındaki biri arasındaki en önemli fark, benim ne kadar çok şey bildiğim değil, ne kadar çok şeyi unutmuş olduğumla ilgili.

Evren, insan vücuduna benzer. Orada burada birkaç kesik, sıyrık ona zarar vermez. Düzgün şekilde yapılan önemli ameliyatların da zararı dokunmaz. Paradokslar sadece yara izleridir. Zaman ve mekan onların etrafını sararak iyileştirir. İnsanlar da olayların sadece kendi istedikleri oranda anlam ifade eden çeşidini hatırlarlar.

Zamanı değiştirmeye çalıştığında tek incinen kendin oluyorsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: