İnsan Yalnızca Anlamadığı Şeye İnanabilir- Voltaire (François Marie Arouet)

İnsan, özgür olmayı dilediği an özgürdür. Tarih tekerrür etmez. İnsanoğlu eder. Düşünce özgürlüğü, ruhu hayatta tutar. En iyi, iyinin düşmanıdır.

Tanrı varolmasaydı, onu icat etmek gerekirdi.

Cehaleti öğrenmek için rehbere ihtiyaç yoktur. Yarım düşünüyorsak, yarım yaşıyoruzdur…

Doğada bulunmayan bir şey asla gerçek olamaz. Hakikatin peşindeki insanın yurdu olmaz.

Bir insan, yapmadığı her iyilikten suçludur. Abartı, azametin ayrılmaz yoldaşıdır. Sizi saçmalıklara inandırmayı başaranlar, size gaddarlık yaptırmayı da başarırlar. Hükümet hatalıyken, sizin haklı olmanız tehlikelidir.

İlk kurnaz, ilk enayiyle tanışınca dinler başladı.

Daima neyin, nerede olduğunu bildikleri için kadınlardan nefret ediyorum. Bir insanı verdiği cevaplara göre değil, sorduğu sorulara göre yargılayın.

Asıl felaket olan şey eşitsizlik değil, birisine bağımlılıktır.

Yazmak, sesin ressamlığını konuşturmasıdır. Tarih, ölüler üzerinde icra ettiğimiz bir takım sihirbazlık numarasından ibarettir.

Mutluluk, doğanın bize sattığı bir maldır.

Aptalları, saygı duydukları zincirlerinden kurtarmak güçtür… Hakikati arayanları el üstünde tutun ama onu bulanlardan sakının. Her güzellik, yerinde güzeldir, aksi halde güzel değildir. Bu dünyada başarılı olmak için aptal olmak yetmez, bir de terbiyeli olmanız gerekir.

Nereye gittiğimi bilmiyorum ama yola çıktım sonuçta.

Söylediklerine katılmıyorum ama düşüncelerini söyleme hakkını ölümüne savunuyorum.

Karısını şaşırtmaya niyetlenen koca, genellikle kendisini şaşırtır. Elinize kalemi aldığınız an artık savaştasınız demektir.

Yaşayanlara saygı, ölülere ise yalnızca hakikati borçluyuz.

Anlaşmazlık, insanoğlunun en büyük hastalığıdır, hoşgörü ise o hastalığın yegane devasıdır. Tanrı merkezi her yerde olan bir dairedir ve dairenin çevresi hiçbir yerdedir.

İnsan kendisine sorulan her soruyu cevaplayabiliyorsa, şüphesiz ki çok cahildir. Can sıkıcı biri olmanın sırrı… her şeyi anlatmaktır.

Şans anlamsız bir sözcüktür, hiçbir şey sebepsiz var olmaz.

Adaletsizlik önünde sonunda bağımsızlığa giden yolu açar… Fikirler bu ufacık gezegende vebalardan ya da depremlerden daha büyük belalara yol açmıştır.

Gel! Varlığın ya bana hayat verecek ya da beni zevkten öldürecek.

Sözde bilim insanı ateist yapar, hakiki bilim ise Tanrı’nın önünde secdeye yatırır.

Fikirler sakal gibidir, Çıkmaları için erkeklerin büyümesi gerekir.

Nasıl ki tek bir geometri varsa, aynı şekilde tek bir ahlak vardır.

Bir şeyden gerçekten keyif almak için o şeyden nasıl vazgeçeceğinizi de bilmeniz gerekir. İyi bir taklit, olabilecek en kusursuz orijinalliktir.

Her şey yolunda gidiyorsa, daha ne umabilirim ki? Bir insan sırf adaletliyse acımasızdır, bir insan sırf bilge ise üzgündür.

Tartışma uzun sürmüşse, bilin ki iki taraf da haksızdır. Hakikat yalnızca olgunlaşınca toplanabilen bir meyvedir.

Tanrı beni arkadaşlarıma karşı korusun, düşmanlarıma karşı ben kendimi korurum. İç güvenlik deyişinden sakının, bu deyiş ki zalimlerin ezeli çığlığıdır. Her şey yanılsamalardan ve felaketlerden ibaret.

Kuş olmak, uçmaktan ve milletin kafasına sıçmaktan ibaret değildir. Ayaklarının dibinde yalan söylemek ve kollarında ölmek isterdim.

Ruhum kainatın aynasıdır, bedenim ise çerçevesi.

Eğer bu mümkün olan dünyaların en iyisiyse, diğer dünyalar nerede?

İnsanları mantığa davet etmeyi başaramayınca onlardan uzakta mutlu olmayı yeğledim. Şayet diğer gezegenlerde yaşam varsa, o halde dünyamız evrenin tımarhanesidir. Hayattaki en büyük avuntu, insanın aklından geçeni söyleyebilmesidir.

Ne masum, ne bilge ne de iyiyiz, ama elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Kalp mırıldandığında, ağız gönülsüzce uyar ona.

Bir çığın içindeki hiçbir kar tanesi kendisini durumdan sorumlu hissetmez.

Ne kadar çok okursam, o kadar çok öğreniyor ve hiçbir şey bilmediğimden o kadar çok emin oluyorum.

İyi bir vatansever olmak için kalan bütün insanlığın düşmanı olmanız gerekmesi acıklı bir durumdur.

Tanrı bize yaşamı lütuf olarak vermiştir, yaşamak eylemini kendimize lütuf olarak vermek ise tamamen bizim elimizdedir.

Her insan yaşadığı çağın özelliklerini taşır, yalnızca bir avuç kişi zamanın fikirlerinin ötesinde düşünmeyi başarabilir. Kimin boyunduruğunda olduğunuzu merak ediyorsanız, size kimleri eleştirmeyi yasakladıklarına bakın.

Kötü insanları felakete sürükleyen şey mizaçlarındaki en kötü yandır, kahramanları ise mizaçlarındaki en iyi yan.

Ayna gereksiz bir icattır. Kendinizi gerçekten görmenin tek yolu, karşınızdakinin gözlerindeki yansımanızdan geçer.

Matematikçilerin sonsuzlukla ne kastettiğini anlamanın tek yolu insanın aptallığının sınırlarını düşünmektir. Yurdunuzda yalnızca iki din varsa bu ikisi birbirlerinin boğazlarını kesecektir, ama otuz din varsa, kardeş kardeş geçineceklerdir.

Bir insan, onun dediklerini anlamayan başka bir insanla konuşuyor ve konuşan bu insan artık kendi dediklerini de anlamaz oluyorsa, buna metafizik denir.

Aman ha, dostum düşman edinmenin vakti değil şu an. ( Voltaire ölüm döşeğindeyken şeytandan yüz çevirmesini isteyen rahibeye hitaben)

Bütün vilayetlerde, önem sırasına göre insanların başlıca meşgaleleri mercimeği fırına vermek, şirretçe dedikodu yapmak ve saçma sapan konuşmaktır. İnsan beyni kişinin neye inanmak isterse ona inanmaya devam etmesi için sebepler bulmasını sağlama gibi harika bir gücü olan karmaşık bir organdır.

İnsan önce basitle başlar, sonra karmaşıkla devam eder ve daha yoğun bir aydınlanmadan geçince, en son yine basite döner. İnsan zekasının izlediği yol budur işte.

Hangisi daha tehlikeli? Bağnazlık mı, ateizm mi? Şüphesiz ki bağnazlık bin kat daha ölümcüldür, zira ateizm kana susamış bir öfkeyi tetiklemez ama bağnazlık tetikler, ateizm suça karşıdır ama bağnazlık, suçlar işlenmesine yol açar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: