Usta ile Margarita- Mihail Bulgakov

https://www.kitapyurdu.com/kitap/usta-ve-margarita-/457061.html

Her türlü iktidar insanların üzerinde kurulmuş bir baskıdır ve öyle bir zaman gelecek ki ne Sezar’ın iktidarı olacak ne de başka bir iktidar. İnsan hakikat ve adaletin krallığına geçecek ve burada hiçbir iktidara ihtiyaç duyulmayacak.

Tolstovka (Rusça): Lev Tolstoy’dan adını alan bol, uzun kollu, düğmesiz erkek gömleği

http://www.leblebitozu.com/tolstoyun-9-kitabindan-etkileyici-alintilar/

Hıristiyan inancına göre Adem’in bedeni İsa’nın çarmıha gerildiği tepede gömülüdür. Bazı ikonalarda Adem’in kafatası ve kemikli çarmıha gerilmede de resmedilir. Korsan bayrağının kafatası ve kemikleri de buna benzer.

https://iconreader.wordpress.com/2011/03/04/the-crucifixion-iconmeaning-of-the-cross/

Akıllı diye düşündü İvan- kabul etmek gerekir ki, entellektüeller arasında ender de olsa akıllı olanlara rastlanıyor.

Kosovorotka(Rusça): Asimetrik yakalı geleneksel Rus gömleği.

https://www.etsy.com/hk-en/listing/587745509/kosovorotka

Gorki (Rusça): Acı

Güzelliğinden çok, gözlerinde kimselerin göremediği sıradışı yalnızlık oldu beni şaşırtan!

Puukko: 20. yüzyılın ilk yarısında SSCB’de suç dünyasında moda olan çakı.

https://www.brisa.fi/wk-traditional-puukko

Sürekli yalan söylemekten gözleri burnuna doğru şaşılaşmış bir kız kabul etti beni.

Bu gözler yalan söylemiyor. Kaç kere söyledim size, en büyük hatanız insan gözündeki manayı küçümsemeniz. Şunu anlayın, dil gizleyebilir hakikati, ama gözler asla! Ani bir soru yöneltiyorlar size, irkilmiyorsunuz bile, bir saniyeliğine kendinize hakim oluyorsunuz ve hakikati gizlemek için ne söylenmesi gerektiğini biliyorsunuz ve oldukça ikna edici konuşuyorsunuz, yüzünüzde tek bir kas bile oynamıyor, ama ne yazık ki soru yüzünden endişeye kapılan hakikat ruhunuzun dibinden bir anlığına gözlerinize fırlıyor ve her şey bitiyor. Fark edildi, siz de yakalandınız!

Pek fena,- dedi ev sahibi noktayı koyarken, kusura bakmayın ama şaraptan, oyunlardan, latif kadınların arkadaşlığından ve masa etrafı sohbetlerinden uzak duran erkeklerin içinde kötü bir şey saklıdır. Böyle insanlar ya ağır hastadır, ya da gizli gizli nefret ederler çevrelerinden.

Sizi sınıyorduk,- diye sürdürdü Woland,- asla bir şey istemeyin! Asla ve hiçbir şey, özellikle de sizden kuvvetli olanlardan. Kendileri teklif edecekler ve kendileri verecek her şeyi!

Kötülük olmasa senin iyiliğin ne işe yaradı ve gölgeler kaybolsa dünya nasıl görünürdü?Gölgeler nesnelerden ve insanlardan ötürü oluşur ne de olsa. İşte kılıcımın gölgesi. Ama ağaçların ve canlı varlıkların da gölgeleri olur. Saf ışığın tadını çıkarma fantezin yüzünden, üzerindeki bütün ağaçları ve bütün canlıları söküp atarak bütün yerküreyi çırçıplak bırakmak mı istiyorsun yoksa? Aptalın tekisin.

O halde ateş!- diye bağırdı Azazello- Her şeyin başladığı ve her şeyi (onunla) bitirdiğimiz ateş.

Romanınızı okudular- diye konuştu Woland başını ustaya çevirip- ve tek söyledikleri ne yazık ki bitmediği… Eğer korkaklığın en ağır ayıp olduğu doğruysa, bu bakımdan köpek masum olsa gerek. Cesur köpeğin korktuğu tek şey fırtına. Ne gelir elden, seven sevdiğinin kaderini paylaşmak zorunda.

… kedilerin suratı hep hırsız gibiyse elden ne gelir? Kusurlu olduklarından değil, korktukları için köpek ve insan gibi kendilerinden daha kuvvetli varlıkların onlara zarar vermemesi, onları gücendirmemesi içindir bu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: