Dava- Franz Kafka

Zayıf ama epey yapılıydı, üzerine tam oturan, gezgin kıyafetleri gibi değişik plileri, cepleri, tokaları, düğmeleri ve bir kemeri olan dolayısıyla da bunların ne işe yarayacağı konusunda insana bir anlaşılmazlık hissettiren anacak buna rağmen kullanışlı gözüken siyah bir kıyafet giymişti.

Anladım dedi K ve başıyla onayladı, muhtemelen kanun kitaplarıdır ve yalnızca suçsuz olarak değil, aynı zamanda cahil olarak da yargılanmak hukuk düzeninin özelliklerinden biri.

Belki de bizden hiç kimse merhametsiz değildir, belki de hepimiz seve seve yardım etmek isterdik ancak mahkeme memuru olduğumuz için kolayca merhametsizmişiz gibi ve sanki kimseye yardım etmek istemiyormuşuz gibi görünüyor.

…yani hukuki meseleler, nereden geldiklerini bilmeden önlerine gelip nereye varacağını bilmeden yoluna devam ediyor.

Ne pahasına olursa olsun dikkati üzerine çekme! Karakterine ne kadar aykırı olsa da sakinliğini koru! Bu büyük mahkeme organizmasının neredeyse her zaman dengeli bir muğlaklıkta kaldığını kendi insiyatifiyle bir şeyleri değiştirmeye çalıştığında üzerine bastığı zeminin ayaklarının altından çekilip kendi düşüşüne sebep olacağını ancak bu devasa organizmanın her bir parçası birbiri ile bağlantılı olduğundan, uğrayacağı her zararı kolayca bir başka noktada telafi edip şu anda olduğundan daha kapalı, daha dikkatli, daha sıkı ve hatta daha kötü olarak değişmeden kalacağını anlamaya çalış.

Mahkeme birçok ince detayda kayboluyor. En sonunda da aslında hiçbir şey barındırmayan bir yerden büyük bir suç çıkartıyor.

Yabancı yerlerde kendileri ile ilgili bilgileri gizli tutup yalnızca karşılarındaki önemsiz insanın verdiği bilgilerle ilgilenerek kendilerini yücelten insanlar kadar özgür hissediyordu.

Gerçekleri yanlış anlıyorsun dedi rahip, karar bir anda verilmez, dava zaman içerisinde karara dönüşür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: