Sandman-Fabllar ve Yansımalar/6. Kitap-Neil Gaiman

Samuel Clemens : Mark Twain’in gerçek adı

Deliliği onu aklı başında tutuyor.

Bay Norton ne bir damla kan döktü ne kimseyi soydu ne de ülkesini yağma etti. Bu da kral soyundan gelenler için pek kullanılamayacak edimler.

** I. Norton (Joshua Abraham Norton) (1818-80): Kendini 1859’da ABD İmparatoru ilan etti. III. Napolyon Meksika’yı işgal edince, Meksika’nın Koruyucusu ünvanını almış. (https://tr.qaz.wiki/wiki/Emperor_Norton#:~:text=%C4%B0mparator%20Norton%20olarak%20bilinen%20Joshua,%22%20Meksika%20Koruyucusu%20%22%20ikincil%20%C3%BCnvan%C4%B1%20.)

36 Tzadikim Nistarim (36 aziz kadın ve erkek/ Bencil olmayanlar): Yahudi inanışında dünya onların iyiliği üzerinde duruyor.

Midilli (Lesbos), Naksos’da Apollo Tapınağı’nın Orpheus’un yattığı yer.

** Orpheus: Yunan mitolojisinde Calliope ve Apollo’nun oğlu. Orpheus lirini öyle güzel çalar ki doğa bile kendi özgün müziğini durdurarak, onun müziğini dinler, azgın akan sular diner, ormandaki en yabani hayvanlar bile uysallaşırmış. Bu yetenekli müzisyen günün birinde güzeller güzeli bir peri kızı olan Eurydike’ye aşık olur, iki genç hemen evlenip mutlu bir yuva kurarlar. Orpheus karısına büyük bir aşkla bağlıdır. Bir gün Eurydike Aristaios adlı bir çoban tarafından saldırıya uğrar ve ondan kaçarken yanlışlıkla bir yılanın üzerine basar. Yılan Eurydike’yi sokar ve genç kız oracıkta hayatını kaybeder. Günün her anı Eurydike’nin hayali gözlerinin önünden gitmeyen Orpheus, daha fazla bu acıya katlanamayacağını düşünür ve yeraltı dünyasına inip Eurydike’yi geri getirmeye karar verir. Lirinden çıkan büyüleyici ezgiyle Hades ve Persephone’yi etkileyecek ve Eurydike’yi oradan çıkaracaktır. Orpheus, yeraltı dünyasına inen gizli geçidi bulduktan sonra Hades ve Persephone’nin karşısına çıkar. Onları konuşarak ikna edemeyeceğinin farkındadır, bu yüzden hemen lirini çalmaya başlar. Hades ve eşi, onun çaldığı lirden çok etkilenirler. Öyle güzel bir melodi çalar ki, Cerberus bile sakinleşir. Hades’in ruhu melodinin etkisiyle yumuşar ve Eurydike’nin yaşayanlar dünyasına gitmesine razı olur. Ancak bir şartı vardır. Eurydike, Orpheus’un arkasından yürüyecek ve ölüler diyarından çıkana kadar Orpheus bir kere bile geri dönüp ona bakmayacaktır. “Aksi halde Eurydike’nin ruhu sonsuza dek kaybolacak” der Hades. Orpheus bu şartı kabul eder ve hemen yola koyulur. Eurydike’ye bakmaması gerektiğini bildiği için lirini çalarak geçitte ilerler. Çıkışa yaklaştığında ise kimilerine göre emin olmak için kimilerine göre karısının çığlığını duyduğundan dönüp bakar ve Eurydike’yle göz göze gelir. İşte o anda Eurydike’nin ruhu sonsuzluğa karışır, Orpheus ise eşini tekrar kaybetmenin acısıyla iyice kahrolur. Hades’in yanına geri dönüp Eurydike’yi yeniden almak ister ama hiçbir ölümlü yeraltı dünyasına ikinci kez inemez. Orpheus bunun üzerine her şeyden elini eteğini çeker ve dağlara, ormanlara vurur kendini. Yedi ay boyunca bir mağaraya çekilip duyduğu kederden ağlar durur. Bir süre sonra da Bakkhalar tarafından paramparça edilip öldürülür. Bir başka efsaneye göre de Tanrı Dionysos’a tapan kadınlar, aşklarını küçümsediği için Orpheus’u öldürmüştür. Orpheus ölürken gülümsüyordur, çok sevdiği karısına kavuşacaktır artık. Orpheus’un nehre atılan başı Musalar tarafından alınıp Lesbos Adası’nda adına yaptırılmış tapınağa konur. Vücudunun geri kalanı ise yine Musalar tarafından gömülür. Mezarının başında bir bülbülün sonsuza kadar şarkı söylediği rivayet edilir. Orpheus’un liri de gökyüzüne, yıldızların arasına yerleştirilir. (https://onedio.com/haber/eurydike-ye-olan-aski-yuzunden-tanrilara-meydan-okuyup-olume-bile-kafa-tutan-bahtsiz-asik-orpheus-865752)

Enterasan görünmeyen herhangi bir şey sahtedir.

Teleute (Son/Ölüm), Aponoia (Eylemsizlik/Umutsuzluk), Mania(Çılgınlık/Delilik), Epithuma (Arzu/İhtiras), Olethros (Yıkım), Potmos (Kader) Morpheus (Düş/Rüya)

Bazı şeyler görülemeyecek denli büyük, bazı duygular hissedilemeyecek danli ağırdır.

Saksağanın 1 tanesi kader için, 2 tanesi neşe için, 3 tanesi kıza, 4 tanesi erkeğe, 5 tanesi gümüş, 6 tanesi altın, 7 tanesi anlatılamayacak gizem için.

Havva (Yaşam), Kabil (Mızrak) Habil (Nefes)

Ekin Kargası (Corvus Frugilegus/Crow): Hilekar herif, satrançta kale demek

Ekin Kargaları, bir ağaçta yaşarlar. Hırsız ve orospu gettolarına Karga Derneği (Crow Association) denmiş.

Midrash’a göre Talmud’da Adem’in üç karısı var. Lilith, İki, Havva.

denmiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: