Tanrıların Tohumu- Herbert George Wells

19. yüzyıl ortalarında, şu tuhaf dünyamızda, ekseriyetle ihtiyarlamaya meyilli, tam kendilerine uygun isimleri alan ama bu şekilde hitap edilmekten de hoşlanmayan bir insan sınıfı epeyce bol bulunur olmuştu: “Bilim insanları”

Bu isimden o kadar rahatsız oluyorlardı ki en başından beri onların özgün ve karakteristik dergisi olan “Nature”‘ın sütunlarında bu kelime, ülkedeki bütün küfürlerin anası olan diğer kelime gibi özenle dışlanırdı.

Bilimsel çalışmaları dışında her ikisinin de oldukça sıradan kişiler olduklarını anlıyorsunuz. Ya da tam aksine, sıradanlığın işe yaramayan tarafındaydılar. Bu da zaten dünyanın her yerindeki “bilim insanları” sınıfında bulacağınız bir özelliktir. Onlarla ilgili harika olan şey, meslektaşları için sıkıntı kaynağı ve halkın gözünde bir gizemdir, harika olmayan şeyse aşikardır.

Profesör Redwood çizgilere ve eğrilere bağımlılık derecesinde meraklı bilim insanlarından biriydi.

Hiçbir anlam çıkaramayacağınız bir yayındır, sonunda beş ya da altı tane katları açılan uzun diyagram bulunur ve tuhaf zigzaglı çizgiler, abartılmış şimşek çakmaları ya da ordinatların üzerine yerleştirilmiş apsislerden çıkan “yumuşak eğriler” ismindeki sinüs şeklinde açıklanamaz şeyleri ve benzerlerini gösterir. Bu şeyi uzunca bir süre çözmeye çalışırsınız ve sonunda sadece kendinizin değil, aynı zamanda yazarın da bundan hiçbir şey anlamadığı şüphesine kapılırsınız.

Herakleophorbia: Tanrıların Tohumu

Bu huysuz dünyadaki en huysuz şeylerden bana göre en huysuzu, bir doktordan veya askerden görevi gereği onur, cesaret, liyakat beklerken, bir avukata veya bir emlakçıya bunlar izin verilmediği gibi onlardan açgözlülük, kaypaklık, engelleyicilik, embesilliğin ötesine geçen vb… türden şeyler sergilemesi beklenir.

İngiltere’de insanlar yapılması gereken şeyleri nadiren yaparlar.

… ona yeni bir tür hijyenik, yünlü, vücuduna yapışmaya meyilli, kısmen içi dışına çıkan, kısmen de çıkmayan ve dalgın bir adamın toplumun içine girmesi kadar zor içine girilebilen bir iç çamaşırı…

Bunun ötesinde, halkın gözlerini daha uzak sonuçlara çevirmek için yapılan üstün gayretler ortaya çıkana dek, halk başka bir yöne bakmayı istemedi ve hatta o zaman bile halkın harekete geçme isteği bir süre çok düşük seviyede seyretti. Halk yeniliğe o kadar çok doymuştu ki dünyanın ikiye bölünmesine, elmanın ikiye bölünmesi kadar şaşırmayacak bir hale gelmişti.

Kadim Boy Uzunluklarını Koruma Derneği

Cambridge, Kings Lane’de Beyaz At Tavernası’nda (White Horse Inn) tanışan grup 1520’lerde Küçük Almanya (Little Germany) adıyla tanındı. Martin Luther’in Reformist görüşlerini benimsediler. Bu gruptan Robert Barnes (Austin Manastırı baş rahibi), Hugh Latimer (Cambridge ve Worchester piskoposu), John Frith ve Thomas Bilney sapkınlık suçlamasıyla yakıldılar. Anglikanizm’in 3 Oxford şehidi Barnes, Latimer ve Bilney’dir. 1555’de Katolik kraliçe Mary (Bloody Mary) kazıkta yaktırırken. “İngiltere’de parlayacak Rabbin ışığı yanında bu günün ışığı mum gibidir.” dedi.

Hiç mi hiç hayal kurmamak vahşiliktir, alçak bir hayal, şehvet ve korkaklıktır. Fakat asil bir hayal ise Tanrının tekrar dünya üzerinde yürümesidir.

Panik vardı, mücadele vardı ve bu önemli şeytan mağlup oluyor, arkasında her zaman bir şeyler bırakıyor ve hayatın belirsizlikleri içinde sürekli değişiyordu.

Tohum küçüklük uğruna kahramanlar doğuruyordu.

İnsanlar bu tür hadiseleri soğukkanlılıkla ele aldılar, anlık çarelerle karşıladılar ve birbirlerine “şeylerin temel düzeninde bir değişiklik olmadı” dediler.

Büyüklük “kaba” olmak demekti; zarif, tertipli, minyon, minyatür, “incecik” eleştiriyel beğeninin anahtar sözcükleri haline geldi…

Eski zamanların yaygaracı, anlamsız devrimleri, aptal bir hükümdarın peşinden giden küçük insanların oluşturduğu kalabalıklar gerçekten de yok olup gitmişti ama değişim ortadan kalkmamıştı. Sadece değişim değişmişti.

Davud Yıldızı’nın köşeleri sol üstte Davud, ortada İbrahim, sağ üstte İshak, sol altta Harun, ortada Musa, sağ altta Yakup’u temsil eder.

Selçuklu Yıldızı’nın köşeleri sol üstte Rabbine şükretmek, ortada Merhamet, sağ üstte Şefkat, sol ortada Cömertlik, sağ ortada Sabretmek, sol altta Sadakat, ortada Sır tutmak, sağ altta Doğruluk’u temsil eder.

Eğitimli Gözlem: Belli bazı şeylere bakıp bundan başkalarını göz ardı etmek

Leydi Wondershoot, Caddles’a kabadayılık etmeyi severdi. Caddles onun gözünde ideal bir alt sınıf insanıydı, güvenilmezdi, inançlıydı, çalışkandı, akıl almaz bir kabiliyetsizliği ve sorumluluğu vardı.

Max Simon Nordau: (1849-1923) Siyonist lider, hekim, yazar, sosyal eleştirmen. Theodor Herzl yanında Siyonist hareketin kurucusu. 19. yüzyıl kurumlarının insan gereksinimlerini karşılamadaki yetersizliği, örgütlü dine karşı eleştiriler yazdı.

Ancak gerçekten cesur olan insan korkuyu hissetmeyen insan değildir, bunun üstesinden gelen insandır.

Eğer hiç soru sormazsan sana yalan söyleyen de olmaz.

Ut in principo, nunc est et semper (Latince): Başlangıçta, şimdi ve her zaman

… gözleriyle beraber ruhunu da kırpıştırıyordu…

Biz kraliyetten gelenler, ayrı bir zümreyiz. Biz, tapınılan tutsaklarız, törensel oyuncaklarız. Tapınmanın bedelini, temel özgürlüğümüzü kaybederek öderiz.

Para hakkında, bu canavarımsı ahmaklık hakkında ticaret hakkında, küçük insanların sosyal dokusunun üzerine inşa edildiği karmaşık yalanlar hakkında hiçbir şey bilmiyordu.

Hiçbiri, onun görebildiği gibi, köşedeki makyajlı kadınların sarhoş sefaletini, oluklar boyunca sinsi sinsi dolaşan hırpani yoksulluğu, bütün bu meşguliyetlerin sonsuz bir beyhudelikten ibaret olduğunu göremiyordu.

Hayatında belki de ilk defa bir oğlun babası için olan anlamının, bir babanın oğlu için olan anlamından daha çok şey ifade edebileceğini fark etti, geleceğin geçmişin üzerinde tam bir üstünlüğünün olduğunu fark etti.

Tanrının isteğine göre büyümek! Bu çatlaklardan ve yarıklardan, bu gölgelerden ve karanlıklardan büyüklüğe ve ışığa doğru büyümek!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: