Alçaklığın Evrensel Tarihi- Jorge Francisco Isidora Luis Borges

Gaucho/Goşo: Güney Amerika’da pampa, chaco veya Patogonya otlakların, özellikle Arjantin, Uruguay, Güney Şili ve Brezilya’nın güneyi başta olmak üzere bazı bölgelerindeki sürü çobanlarına denilir. Brezilya2da Rio Grande ‘de Sul eyaletinden gelenlere de denir.

Porteno (İspanyolca): Bir liman kentinden olan veya bu şehirde yaşayan kişi veya yer.

Büyülü Gerçekçilik: 1924’de Franz Roh, Alman Neue Sachlichkeit (Yeni Nesnellik) tarzı resimleri tanımlamada kullandı. Alejo Carpentier “Io real Maravilloso” biçiminde 1942’de eşiyle beraber Haiti yolculuğu için kullandı. Borges ve Marquez’in eserleri için kullanılıyor.

** Franz Roh: (1890-1965) Alman tarihçi, fotoğrafçı ve sanat eleştirmeniydi. Roh belki de en iyi 1925’deki Magischer Realizm: Nach Expressionismus Probleme der neuesten europäischen MALEREI ( “Ekspresyonizmden Sonra: Büyülü Gerçekçilik: Yeni Avrupa Resminin Sorunları”) diye terimi icat ettiği kitabıyla bilinir. (https://www.tate.org.uk/art/artists/franz-roh-10609)

** Alejo Carpentier: (1904-80) Kübalı gazeteci, yazar. Latin Amerika edebiyatının 20. yüzyılın önde gelen roman yazarlarından biridir. Aynı zamanda müzikolog, eleştirmen ve oyun yazarı da olan Carpentier, büyülü gerçekçilik akımının ilk örneklerini vererek, kendisinden daha genç olan Gabriel Garcia Marquez gibi yazarları da etkilemiştir. (https://tr.wikipedia.org/wiki/Alejo_Carpentier)

Criolla/Creole: Batı Afrika, Haiti, Batı Avrupa karışımı halk, Amerika, Afrika ve Asya yerlilerinin karışımı.

Bana öyle geliyor ki, iyi okurlar, iyi yazarlardan da az… Okuma, elbette, yazmadan sonra gelen bir etkinliktir; daha gösterişsiz, daha özgür, daha düşünseldir.

Bütün olanaklarını bile bile tüketen (ya da tüketmeye çalışan) ve sonunda kendi parodisinin sınırına dayanan üslubu barok olarak tanımlayabilirim… Diyeceğim, kendi hilelerini bütün açıklığıyla sergileyen ya da gereğinden fazla kullanan bütün üslupların eninde sonunda varacağı aşama baroktur. Barok düşünseldir…

1517’de Antiller’e ilk siyahiler geldi.

Lazarus Morell aradan geçen yıllarla, ak saçlı düzenbazlara ve yaptıkları yanlarına kar kalmış, gözü dönük canilere vergi bir ağırbaşlılık kazandırdı. (Zalim Kurtarıcı Lazarus Morell)

Soluğu denizde almak, İngilizler için, ana baba baskısından kurtulmanın geleneksel yollarından biridir, serüvene giden yoldur.

Belki inanılmaz gelebilir size, ama İngilizceyi en süzme Paris ağızıyla konuşan ve insanlarda ancak Fransız aklı, Fransız zekası ve Fransız ukalalığının yaratabileceği emsalsiz bir öfke uyandıran bu Fransızlaşmış delikanlı…

Eğer düzenbazın biri 1914 yılında kendini Alman İmparatoru diye yutturmaya kalksaydı, hemen uçları yukarı kalkık bir bıyık, sakat bir kol, buyurgan bir bakış, gri bir pelerin, madalyadan geçilmeyen bir göğüs ve tepesi sivri bir miğfer edinirdi kendine.

Sezgileriyle biliyordu ki, bu kadar göze batan benzemezlikleri hiçbir düzenbaz göze alamayacağına göre, kalkışacakları tehlikeli uğraştaki bütün beceriksizlikler işin içinde en küçük bir sahtekarlık bulunmadığının kanıtı olacaktı.

Bogle, perdeleri ardına kadar açtı; gün ışığı her şeyi bir maske gibi örttü…

Ad Majorem Dei Gloriam (Latince) AMDG, Tanrının büyük zaferi için. Katolik kilisesinin Latince sloganı, Cizvit şiarı. (İnanılmaz Düzenbaz Tom Castro)

Mary Read (Mark): 1685-1721 Kadın korsan

Anne Bonney (Anney): 1697-1782 Kadın korsan, John “Jack” Rackham’ın eşi

John “Jack” Rackham/ Calico Jack: 1682-1720, Jolly Rogers (Korsan Bayrağı) ilk kullanan kişi. Arkadaşı Karl Starling bayrağı buldu.

Ebu Abdullah Muhammed/ XII. Muhammed (Boabdil): (1460-1533) Gırnata’nın son Nasri hükümdarı. 1492’de hükümdarlığı sona ermiş.

Ching Shih/ Shih Heang Kao/ Zheng’in Dul Kadını: (1775-1844) Kocasından sonra (1807) büyük bir korsan donanmasını yönetti. (Kırmızı Bayrak Filosu) 6 filonun kırmızı, yeşil, sarı, siyah, mor ve yılan bayrakları bulunuyor. (Kadın Korsan Dul Çing)

Edward Delaney/ William Delaney/ Joseph Marvin/ Joseph Morris/ Keşiş Eastman/ Edward Osterman: (1875-1920) Yahudi asıllı Amerikalı büyük çete lideri, Eastman çetesi.

Tammany Derneği: Demokratların New York yürütme kurulu. Hayır işi ve partizanlıkla nüfuz kurmuşlar.

Paul Kelly : (1876-1936) İtalyan asıllı, 5 Puan çetesi lideri

Tammany Derneği’nin önerisiyle her iki çete lideri boks yaparak anlaşmazlıklarını çözmeye kalkıştı. (Günah Taciri Keşiş Eastman)

Bill Harrigan/ Billy The Kid: (1859-81) Batalık Melekleri çetesi ile başladı. 14 yaşında Chihuahualı Belisario Villagran’ı öldürdü. Eyerde dik otururdu. 27 ölüsü var.

Oregon, Kaliforniya’da eyerde geriye doğru oturulur. Teksas, Wyoming’de dik oturulur.

Arkadaşı Şerif Pat Garrett öldürdü. (Vurdumduymaz Katil Bill Harrigan)

Güz renklerinin imparatorluğun hiçbir yerinde oradaki kadar güzel olmadığı bir kente, Kyoto’ya taşındı Kuranosuke.

47 sadık adamın öyküsü burada sona eriyor; ama aslında bu öykünün sonu yok, çünkü belki de sadakat nedir bilmeyen, ama bir gün sadakat gösterme umudunu hiçbir zaman tümden yitirmeyen bizler, onları sözlerimizle onurlandırmayı sürdüreceğiz. (Görgüsüz Görgü Hocası Kotsuke No Suke)

Mukanna el- Horasani/ (Örtülü/ Peçeli)/ Merv’li: (736-78) Asıl adı Hakim. Abbasiler devrinde Maveraünnehir’de peygamberlik ve ilahlık iddiasıyla ortaya çıktı. Gülün Yok Edilmesi’ni yazar. Peygamberin kutsal kitabı Siyah Gül/ Gizli Gül’ü çürütmeye çalışır. Yün boyama işine girmiş, önce maske sonra peçe takmış. Abbasilerin simgesi siyah, peçesi beyaz tam zıt renkte.

Bilgeliklerin en yücesi, kendini tümüyle vermekti. Bu bilgeliğe erişmenin de iki yolu vardı (Peygamber seçimi serbest bırakıyordu): Ya dünya nimetlerinden el etek çekecektin ya da sefahate dalacaktın; ya teni tümden yadsıyacaktın ya da tene aşırı düşkünlük gösterecektin.

Bu hayatta tek bir bedende azap çekersin; ama ölüp de günahlarının cezasını çekerken sonsuz sayıda bedende azap çekersin. (Maskeli Boyacı Merv’li Hakim)

Melancthon: (1497-1560) Alman hümanist, reformcu, ilahiyatçı ve eğitimci. Lutherci Kilise’nin inanç ilkelerini açıklayan Augsburg İtikatnamesi yazarlarından. İnanç yoluyla günahlardan arınmayı temel alır.

İşte tam o sırada, hayırseverlikle ilgili bir şeyler yazmaya karar vermiş. Yalnız bir güçlüğü varmış işin; bir gün önce yazdıklarını ertesi gün göremiyormuş. Bunun nedeni, o sayfaların inançsızca yazılmış olmalarıymış. (Bir İlahiyatçının Ölümü-Vesaire)

Herkes bilir ki zümrüdün rengi yeşildir ve fırtınaları dindirmek, sahibinin namusunu korumak, kanlı ishali gidermek ve cinleri kavramak, düşmanlara karşı üstünlük sağlamak ve doğumları kolaylaştırmak gibi gizli hünerleri vardır; gerçek, ama tarifsiz hünerlerdir bunlar.

Tarık bin Ziyad ve Musa bin Nusayr birkaç yıl içinde İber yarımadasının 2/3’ünden fazlasını ele geçirdi. (Yontu Odası- Vesaire)

Magnus Barfod: (1073-1103) Norveç kralı, III. Magnus. Orkney, Hebrid ve Man adalarını aldı. İskoç eteği giydiği için Çıplak ayaklı/ bacaklı denildi. (Cömert Düşman- Vesaire)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: