Vakıf ve İmparatorluk- Isaac Asimov

Psikotarih: İnsan topluluklarının uyaranlara verdikleri tepkiyi ölçüyor.

Yıldızların seyreldiği ve uzayın soğuduğu yerden…

Geçmişte yaşıyor. Geçmiş çağların ya da geçmiş çağlar üzerine yaratılan efsanelerin düşünü kuruyor. Bu tür kişiler kendi başlarına zararlı değildir, ama gerçeklikten tamamen kopmuş olmalarından dolayı başkaları tarafından kolayca kandırılabilirler.

Beceriksiz bir hain tehlike oluşturmaz. Asıl dikkatle izlenmesi gerekenler yetenekli adamlardır.

Güçsüz imparatorlar yönetimde olduğunda, generaller kaçınılmaz biçimde ölümcül bir taht uğruna birbirine giriyor. Güçlü imparatorlar yönetimde olduğunda ise, ülke dağılmanın geçici olarak önlendiği felçli bir durağanlığa kavuşuyor, ama ancak olası bütün gelişmelerin de dondurulmaları pahasına.

Rios gibi bir adamın başarısızlığa uğramak zorunda olduğunu biliyordu, çünkü onu mahkum eden şey başarısıydı ve başarı ne denli büyük olursa, yenilgi de o denli kesin olacaktı.

İmparator Cleon’u güçlü tutan şey neydi? açık değil mi? Güçlüydü, çünkü kullarının arasında güçlülerin barınmasına izin vermiyordu. Çok zenginleşen bir saraylı, ya da çok sevilmeye başlanan bir general tehlikelidir.

Son krizin üzerinden neredeyse yüz yıl geçti ve bu süre zarfında İmparatorluk’taki her günah başını Vakıf’da da gösterdi. Atalet. Yönetici sınıfımızın bildiği tek şey var: Aman değişmeyelim! Baskı. Bir tek kural tanırlar: Kaba kuvvet! Eşitsiz paylaşım! Bir tek şiarları vardır: Senin malın benim malım, benim malım yine benim malım!

İşin aslı olarak Savaş Bakanlığı’nın “istihbarat”, entellerin “haberalma” ve romantiklerin de “casusluk” adını verdikleri şeyden ibaretti.

Onun için çarpık geometri tutkusunun adı “sistemlilik”, günlük ıvır zıvır bürokratik işlemlere yönelik yanılmak bilmez ve hummalı bir ilginin adı “çalışkanlık”, haklı olduğunda kararsızlığın adı “temkin”, haksız olduğunda kör inatçılığın adı “kararlılık” tı.

Zamandaki ve aynı şekilde de mekandaki mesafelerin kişiye zihin açıklığı vermesi gerçeği insanoğlu için değişmez bir ders olmuştur.

Ona bakmak demek gülümsemek demekti.

Zaten onun atalarının zamanında valiler seçimle işbaşına geliyor ve icap ettiğinde de kıçlarına tekmeyi yiyorlardı; babadan herhangi bir şeyi miras alan yegane kişiler zekası doğuştan geri olanlardı.

Bu ne cüret böyle! dedi kaçınılmaz olarak. Bu soru, insanoğlunun icat etmesinden beri, böyle durumlarda, inanılmayacak kadar çok sayıda kişi tarafından, aynı sözlerle ve aynı tonda atmosfere salınmıştı.

… her biri kendi küçüklüğünden doğan kibri, dar görüşlülüğün yol açtığı katılığı ve sürekli tehdit altında yaşamanın verdiği öfkeyle…

Casus belli (Latince): Savaşı meşrulaştıran, haklı kılan hareket.

Evin nitelikleri, başvurulan kaynağa göre öznel biçimde değişiklikler gösterirdi. Özenli bir biyografi yazarına göre ev ” akademik olmayan gerçeklikten kaçışın simgeleştirilmiş hali” idi; bir magazin dedikoducusu ise duygularını “kayıtsız bir düzensizliğin müthiş erkeksiliği” diye dışa vururdu; üniversiteden bir akademisyen evi nezaketsizce “tam kitaba göre ama düzensiz” şeklinde tanımlarken; üniversite dışından bir dost ” bir kadeh içki içmek için ne zaman isterseniz uğrayabilirsiniz, üstelik ayağınızı uzatacağınız bir de kanepe var” sözleriyle tarif ederdi ve renkli olarak yayımlanan bir haber bülteninde de evden teklifsizce “küfürbaz, solcu, kel kafalı Ebling Mis’in kayalıklardaki sade ve pratik evi” diye söz edilmişti.

İyi müzisyenler sıklıkla dangalakların arasından çıkar.

Barışın evrensel işaretini yaptı. İki eli de önündeydi nasırlı avuçlarını gökyüzüne çevirmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: