Vakıf ve Dünya- Isaac Asimov

Bu tuhaftı- fakat Pelorat kesinlikle mutluydu; Trevize boyun eğmiş halde her insanın kendi mutluluğunu kendi yöntemiyle bulması gerektiğini düşündü. Bireyselliğin anlamı buydu- ve Trevize kendi tercihiyle bu bireyselliğin (zaman içinde) bütün Galaksi’de ortadan kalkmasına karar vermişti.

Ben Gaia’nın parçası olsaydım, gezegen bana ne kadar uygun olacak şekilde düzenlenmiş olursa olsun, benim de ona uygun olacak şekilde düzenleniyor olmam gerçeği beni son derece rahatsız ederdi.

Bir başka deyişle, bütün, parçaların toplamından daha büyüktür.

Ve belli bir efsane ne kadar aptalca ya da görünüşte ne kadar imkansız olursa olsun, oranın insanları arasında ona inanmak bir yurtseverlik meselesi haline gelir.

Bir dünyanın soğuk havasının olması kendi parçalarının iyiliğine büyük ölçüde kayıtsız kaldığını gösterir.

Doğru olanı yapmayı çok istiyoruz, ille de bize doğru görünen şeyi değil, nesnel olarak doğru olanı, tabii nesnel olarak doğru diye bir şey varsa.

Erkekler arasında bir tür yoldaşlık vardır, Trevize artık sırıtıyordu, ve bir erkek bir diğerine ihanet etmez. Hatta istenirse yardım da eder. Sanırım sebep gelecek sefer yardıma ihtiyaç duyanın yardım eden olması olasılığıydı.

Yalnızca adil ve mantıklı olduğunu düşündüğümüz kurallara uyarsak ortada hiçbir kural kalmaz, zira kimilerinin adaletsiz ve mantıksız bulmayacağı hiçbir kural yoktur. Ve eğer kendi bakış açımıza göre bireysel çıkarımızı ön plana çıkarırsak her zaman engelleyici bir kuralın adaletsiz ve mantıksız olduğuna inanmak için sebepler buluruz. O zaman da zekice bir numara olarak başlayan şey anarşi ve felakete yol açar, zeki numaracı için bile, çünkü o da toplumun çöküşünden kurtulamaz.

Mantık ve adaletle oluşturulmuş kurallar şartlar değiştikçe yararsız hale gelebilir, fakat durgunluk nedeniyle yürürlükte kalabilirler.

Özgür işbirliğinde bir düzensizlik unsuru olduğunu kabul etmek gerek, fakat bu yenilik ve değişim getirmek için ödenmesi gereken bir bedeldir. Bütüne bakıldığında mantıklı bir bedel.

Sonra adam, Hep soruya soruyla mı karşılık verirsiniz? dedi. Trevize kendini tutamadı. Neden olmasın ki?

Trevize öfkesinin yükseldiğini hissetti. Yalnızca bir sözcük, bir ses. Lizalor korkutucu bir sesle, Kişinin söyleyemeyeceği bazı sözcükler vardır. Siz bildiğiniz bütün sözcükleri bütün durumlarda söyler misiniz? dedi. Kimi sözcükler kabadır, kimileri uygunsuzdur, kimileri de özel koşullarda incitici olur. Kullandığım sözcük bunlardan hangisiydi? Lizalor, Hüzünlü, çok ciddi bir sözcüktür, dedi. Hepimizin atası olan ve artık mevcut olmayan bir dünyayı temsil eder.

O bir Kuşkucu. Biliyorsun, onlardan bizde de var. Her zaman zihinlerini genel düşünüş şeklinin karşısına koyan ve yalnızca kendilerinin haklı olduğunu, çoğunluğun haksız olduğunu düşünecek kadar küstah olan kişiler vardır.

Anarşi dolu bir Galaksi’de, mantıklı eylemleri mantıksız olanlardan ayırmak nasıl mümkün olur? Doğruyla yanlış, iyiyle kötü, adaletle suç, yararlıyla yararsız arasında nasıl karar verilir?.. Bir hain mi, yoksa kişisel, tek kadından oluşan bir kendinin vatanseveri mi?

Bilginin olmadığı yerde hep eylemi batıl itikat yönlendirir.

Yalnızca makul ve güvenilir kanıtlar nedeniyle kabul etmek zorunda olduğum şeyleri kabul eder ve bu kabulümü de yeni kanıtların gelişine kadar geçici sayarım.

Hangi dünyanın insanları rahat, sıcak ve ne kadar mantıksız olursa olsun basmakalıp inancı belirsizliğin dondurucu rüzgarlarına tercih etmez ki?

Sanırım insanların budalalığı entelektüel intihar ihtimalinin bile, onları nefretlerine teslim olmaktan alıkoyamamasına neden olacak kadar fazla olabilir…

Kızıl Cüce: Küçük, soğuk, K ya da M tipi yıldız, kütlesi büyükse ömrü kısadır.

Beyaz Cüce: Soğuk yıldız, ölüyor demek.

Bir gezegen üzerinde insanlar var olsa bile eğer toplumun kendisi anormalse ve çevreyi korumanın önemini anlamıyorsa kötüye gidebilir. Elbette, dedi Pelorat, böyle bir toplum çabucak ortadan kalkacaktır.

Ve bir dünyanın kendi kendini iyileştirmesi ve evrim vasıtasıyla yeni bir dengeye ulaşması 20 bin yıldan çok daha uzun zaman alacaktır.

İsimler anlamsız olduklarında dahi yaşarlar.

Kaybedecek her şeyi var, kazanacak hiçbir şeyi yok, ama yine de böyle bir karaktere sahip. O kazanma umudu olmadan olduğu gibi biriyken ben kaybetmekten korkum olmadan olduğum gibi biri olduğum için beni utandırıyor.

Çünkü özgürlüğün ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bütün hayatınızı yığınlar içinde yaşamadınız; yaşamaktan tek anladığınız sürekli olarak en küçük meselelerde bile zorlanmak, isteklerinizi başkalarının isteklerine uyacak şekilde değiştirmek, ya da aynı derecede kötüsü günlerinizi diğerlerini isteklerinizi sizin isteklerinize uyacak şekilde değiştirmeye zorlayarak geçirmek… Özgürlük tam istediğin gibi yaşamak değilse nedir?

Bütün tarih az ya da çok efsanedir.

Kendisinin bütün atomlarını değerli ve anlamlı, o atomların bütün düzenlerini daha da değerli ve anlamlı bulan bir dünyayım. Ben/ Biz/ Gaia bir düzeni önemsemeden parçalamayız, fakat onu seve seve daha karmaşık bir şeye dönüştürürüz. Tabii bu yeni düzenin bütününe zarar vermemesini şartıyla.

Gaz Devi: Büyük bölümü gazdan oluşan gezegenler. Ne kadar büyükse yaşanabilir bir gezegen olması ihtimali o kadar düşüktür.

Modalar dünyadan dünyaya ve zamandan zamana değişirler. Fakat anıtların hep büyük, yararsız ve pahalı göründüklerinden şüpheleniyorum.

İkili yıldızlar, tek yıldızlara göre oldukça fazladır. Fakat iki yıldızın yakın bir bağlantı içinde oluşması normal gezegen oluşumu süreçlerini bozar. İkili yıldızlarda tek yıldızlara göre daha az gezegen maddesi bulunur. Oluşan gezegenler de nispeten dengesiz yörüngelerde dönerler ve nadiren makul ölçüde yaşanabilir olan bir türde olurlar.

Deniz canlılarının bir teknoloji geliştirmesinin hiç bir yolu yok. Teknoloji her zaman ateşi temel alır.

Teknolojinin ille de bir bütün olmak zorunda olmadığı, bazı alanlarda ilerleme olmamasının ille de diğerlerindeki dikkate değer ilerlemeleri engellemediği iyi biliniyordu…

… zira bildiğiniz üzere kadınların sevdiği şeylerden biri- Gevezelik midir? dedi Hirako. Eğlendiği her halinden belliydi. Eh, erkekler böyle derler, fakat erkeklerin her zaman daha boşboğaz olduğunu gözlemlemişimdir. Erkekler balık avından bir dönsünler, tuttukları balığın miktarı hakkında daha büyük büyük martavallar anlatmak konusunda birbirleriyle yarışacaklardır. Hiçbiri bu yalanları ispatlayamayacak ya da onlara inanamayacaktır, ama bu onları durdurmayacaktır.

Biz mitoloji uzmanları mitlerin ve efsanelerin aktarımlar, ahlaki dersler, doğa döngüleri ve yüzlerce başka bozucu etki içerdiklerini biliriz ve onları aradan çıkarıp gerçeğin özü olabilecek şeye ulaşmaya çalışırız. Aslında aynı teknikler en ciddi tarih kitaplarına da uygulanmalıdır- tabii böyle bir şeyin var olduğu bile söylenebilirse.

Sıfırıncı Yasa: Bir robot insanlığa zarar veremez veya hareketsiz kalarak insanlığın zarar görmesine izin veremez.

Öyle uzun zamandır sadece kendi aramızda savaştık ki, öyle her iki taraf için de öldürücü olan kavgalara alışığız. Bizi kendi aramızda bölünmüş bulan bir istilacı hepimize hakim olacak ya da hepimizi yok edecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: