Yok Yer- Neil Gaiman, Mike Carey, Glenn Fabry

Korkularımıza bizden korkmayı öğretmeliyiz.

Mizantropi (Fransızca): İnsanlardan ürkmek, sevmemek, kaçınmak

Ona, unutulup gitmenin neye benzediğini bildiğimi ve bunun ölümden pek de farklı olmadığını söyledim.

Nabeshima: Yeni adı Saga. Kyushu adasında ilk porselenin yapıldığı yer. 1597-8’de Kore’li Ri San Pei yaptı. Arita’da Tei Sei Ko ikinci yapan kişi. İzumiyama dağından çıkan kaolin, çam odunu ile Dragon fırınında pişirilerek yapılır. İlk örnekler mavi-beyazdır. Çok ayrıcalıklı porselendir, en ufak defoda kırılır. Belli sayıda üretilir. Malzeme ve desende en iyi tekniktir. Japon porselenleri arasında 1.dir. Gizli formüllerle yapılır. Kullanılan 5 rengin belli oranları vardır. Örneğin yeşile göre sarı 1/3 kullanılır.

Eğer devamlı korku halinde olursan, onu yok sayıp üzerini örtebilirsin.

Mardi Gras (Fransızca): Yağlı Salı. Hıristiyanlıkta Büyük Perhiz (Lent) öncesi Salı günü yapılan kutlama.

** Büyük Perhiz: Hz İsa’nın tebliğine başlamadan önce 40 gün boyunca çölde çektiği çile ve açlık dönemini paylaşmak isteyen Hristiyanlar 40 gün süren bir tövbe ve arınma dönemi yaşarlar. Ash Wednesday (kül çarşambası) Paskalya’ya kadar 40 gün süren ‘Büyük Perhiz’in (Lent) ilk günü. Lent, Ortodoks Hıristiyanlık dışında birçok Hıristiyan kilisesi ve mezhebince özel geleneklerle kutlanır. Ash Wednesday ile Paskalya’dan önceki Cuma’da anılan ‘Hayırlı Cuma (Good Friday) günlerinde, 18 – 59 yaş arası Hristiyanlar et yemiyor, bu iki günde tek bir öğün ya da toplamı tek bir öğün kadar olmayacak iki öğün yemek yiyorlar. Bazı Katolik Kiliseleri ise ekmek ve su dışında hiçbir yemek yemiyor. Yine bazı katolik cemaatlerinde de Lent boyunca oruç tutuluyor. Bazı Hristiyan toplumlarda Lent öncesi son gün, yani Salı günü özel yemeklerin yendiği bir gün. Bu salı gününe ‘Fat Tuesday’ ya da ‘Mardi Gras’ deniyor. Karnaval haftasının son günü. Karnavalların en ünlüsü Brezilya’da kutlanırken, Mardi Gras partilerinin en ünlüsü ABD’nin New Orleans şehrinde yapılıyor. Kül Çarşambasında alına haç şeklinde sürülen küller ise, bir önceki yılın Palmiye Pazarı’nda (Palm Sunday) yakılan palmiyelerin külleri. Tövbe ve arınmanın sembolü olarak alına sürülüyor. (http://amerikabulteni.com/2012/02/22/bugun-kul-carsambasi-bati-hristiyan-dunyasinda-buyuk-perhiz-lent-basladi/)

12. Gece: Shakespeare döneminde kutlanan Noel’in 12. günü şenlikleri.

Ahmaklar Festivali: En çirkin Kral seçilir.

Saturnalia Bayramı: Frigya şapkası, kumar, içki, hediye paylaşma, yamyamlık, toplu seks gibi Antik Yunan Dionysos şenliklerinin benzeri olan Roma festivali. 17 Aralık- 6 Ocak kutlanırken, Jül Sezar’ın takvim reformu ile 17-23 Aralık’a alındı. 6 Ocak Dionysos şenliğinin son günüdür. O gün Dionysos, dostları için oğlak/koç/ sığıra döner, düşmanları öldürüp eti ve kanını içer. Önceleri İsa’nın doğumu 6 Ocak’ta kutlanıyordu. Epifani töreni (İsa’nın eti: ekmek, kanı: şarap) buna benzer. Daha sonra 25 Aralık İsa’nın doğumu (Dionysos’un doğumu) olarak kabul edildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: