Merhaba Hüzün- Françoise (Quoirez) Sagan

Aşk bambaşka şeydir, onda bir şeyi yitirme korkusu vardır.

Modern yaşama en canlı rengi veren şey hayasızlıktır. (Oscar Wilde)

Bazı kimselere yukardan bakıyorsa, bunu sırf kötülüklerinden uzak durmak için yapıyor, ruhundaki soyluluğun işareti bu.

Bana asla soru sormayacağını, beni benden kurtaramayacağını anladım derhal; çünkü benim nasıl ruhsal bir bunalım içinde çırpındığımı anlasa bile ilkelerinden fedakarlık edemezdi… Kendi içinde kopan fırtınayı kendisinin de anlamadığını sanıyordum. Anlamış da olsa, yine ilgisizlik rolü oynayacak, yine küçümseyen pozlar takınacaktı… Aslına bakılacak olursa ben bunlara layıktım galiba… An her şeye ve herkese layık olduğu değeri verirdi; ama işte bu yüzdendir ki onunla anlaşmam ihtimali yoktu.

Bir anın doğurduğu duygulara kapılarak hareketlerimi buna göre ayarlamak, sonradan da pişmanlık duymak… İşte benim karakterim budur…

Tuhaftır: İnsan sarhoşken hep doğruyu söyler de kimseyi inandıramaz.

Kendi kişiliğine yöneltilmiş bir hareket değildi bu; kendisi istediği kadar doğru yolda yürüsün, bu arada bize yanlış yolda yürümek hakkını tanımalıydı, bu da bize yeterdi…

Hasılı An ölmüştü; bizden farklı bir insan olduğunu bu ölümle de kanıtlamıştı. Babam yahut ben intihar etmek isteseydik, buna cesaret göstereceğimizi bir an için kabul etsek bile, şakağımıza bir kurşun sıkmayı tercih eder, arkamızda bu işten sorumlu tuttuğumuz kimselerin uykusunu kaçıracak bir de mektup bırakırdık. Oysa An bize olağanüstü güzel bir armağan bırakmıştı: Bize kendisinin kazada öldüğü inancını bırakmıştı.

Seninle yapayalnız kaldık yine, diye mırıldandım; ikimiz için, birbirimizden başka, kimsemiz yok dünyada; yalnızız ve … mutsuz.

Eh, yaşasaydı, beraber olsaydık, elbette çok mutlu edecekti bizi; ne var ki Tanrı elimizden almıştı onu … Talih yerine Tanrı diyorduk, oysa ne babamın, ne de benim Tanrıya inancımız yoktu. Bu bakımdan alınyazısına bel bağlamak bile, bizim için fedakarlıktı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: