Efsaneler 1-Stephan King, Ursula K. Le Guin, Terry Pratchett, Anne McCaffrey, Orson Scott Card, George R. R. Martin

Adım ben demektir, doğru. Peki öyleyse ad ne işe yarar o zaman? Başkalarının beni çağırmasına. Ya başka biri yoksa? Tek başıma isem, ada ne gerek var ki?

Güç böyledir, tam olarak böyledir. Kullandığın bir şey değildir. Onu serbest bırakmayı bilmelisin. Tüm sır ve ustalık budur.

Becerilerini geliştiren ve eğitimini sürdüren her insan gibi, o da tüm zamanını kendisine ayırıyordu.

Geçen yıl bir kere gördüm, uzun boylu ve çiçek açan bir ağaç kadar güzel.

Bir sözcük iyileştirdiği gibi yaralayabilir de, dedi cadı. Aynı öldüren bir elin iyileştirebildiği gibi.

Yasaklar çiğnenmek içindir… Kuralları haksızlık koyar, onları yıkan ise cesarettir.

Sanırım Way Adası’ndan İrialı sadece bilmesi gerekeni öğrenmeye değil, bizlerin bilmesi gerekeni de bulmamız için buraya geldi.

Sessizlik her şeyin yanıtıdır ve hiçbir şeye yanıt değildir.

Karanlık kötüdür, dedi Şekillenme Ustası. Değil mi? İrialı derin bir nefes aldı ve büyücünün doğrudan gözlerinin içine bakarak, Sadece karanlıkta bulabilirsin ışığı, dedi.

Değişmeden kalan her şey kendi sonunu hazırlar. (Ejderböceği, Ursula K. Le Guin)

İnsanın bireyselliğini ifade etmesine olanak vermekte üniformanın üzerine yoktur. Şuradaki bir büklüm, buradaki bir kırma, görünüşteki, eh, tek biçimlilikte daha bir bağıran ayrıntılardır.

Neredeyse tüm mesleklerde aynıydı. Eninde sonunda birileri örgütlenmeye ihtiyaç olduğuna karar verirdi ve örgütleyicilerin, umuca kabul edildiği üzere, zanaatlerinin en üst düzeyindeki kişiler olmayacağından emin olabilirdin. Onlar fazla sıkı çalışıyor olurdu. Adil olmak gerekirse, genellikle en kötüler tarafından da yapılmazdı. Onlar da fazla sıkı çalışıyor olurdu. Buna mecburdular. Hayır, bu iş tamı tamına sağa sola koşuşturacak ve telaş edecek kadar zamanı olanlar tarafından yapılırdı. Ve yine adil olmak gerekirse, dünyanın sağa sola koşuşturan ve telaş eden insanlara ihtiyacı vardı. Sadece, onlardan pek hoşlanman gerekmiyordu.

Bir çok kişi keskin sözler söyleyebilirdi. Dadı bunu bilirdi. Ama Havamumu Nine keskin bir tarzda dinleyebilirdi. Sırf duyarak, bir şeyin aptal görünmesini sağlayabilirdi.

Demek istediğim, ben de işe onların kazanamayacağını bilerek başlıyorum, dedi Nine susturucu bir tavırla. Onlar da işe benim kazanmayacağımı bilerek başlamalı.

İnsanlara iyilik yapmazdı, onlar için doğru olanı yapardı. Ama Dadı insanların her zaman doğrunun kadrini bilmediğini bilirdi.

Galibiyet kurtulunması zor bir alışkanlıktı ve insana savunulması zor, tehlikeli bir statü sağlardı.

Havamumu Nine’nin dünya görüşünde ikinciliğe yer yoktu. Kazanırdın, kazanamazsan da kaybederdin. Kaybeden olmakta yanlış bir taraf yoktu, kazanan olamamanın dışında elbette. Dadı her zaman iyi bir kaybeden olma politikasını izlemişti. Neredeyse kazandığında insanlar seni sever ve sana içki ısmarlardı. “Kazanmasına ramak kalmıştı”, “Sadece kıl payıyla kazandı” dan çok daha iyi bir iltifattı. Onun düşüncesine göre ikinciler daha fazla eğlenirlerdi.

Gecenin gri saatlerinde, insanların cenazenize gelmesinin muhtemel tek sebebinin öldüğünüzden emin olmak olacağını düşünmek kolay değildir.

O gün Ogg Dadı ormandaki gizli imbiğini kontrol etmek için biraz zaman ayırmıştı. Bir imbik olarak, olabilecek en iyi korunan sırdı, zira krallıktaki herkes nerede olduğunu biliyordu ve bunca çok insan tarafından saklanan bir giz gerçekten de çok gizli olsa gerekir.

Saftavuk’un yanındaki adam çabucak şapkasını çıkardı ve önünde saygıyla “si senyor haydutlar köylerimizi yağmaladı” pozisyonunda tuttu.

İş uygulamalı psikolojiye ve fizyoterapi folklorunun daha kaba türlerine geldiğinde, Nine rakipsizdi; aslına bakılırsa, bu ikinciyi uzaktan bile yapabiliyordu, zira onun yolda olduğunu duyan, ıstırap içindeki pek çok can yatağından kalkıp yürümüş, yo, koşmuştu.

Yaprakların üzerinde kısa süren bir pıtırtı oldu, birkaç yağmur damlasının gruba katılmak istemediği zaman olan hafif yağmurlardan. (Deniz ve Ufak Balıkları, Terry Pratchett)

İnsanın kendi kendine öfkelenmesi ayrı bir şeydi, öfkelenmekte haklı olduğunu doğrulayacak bir başkasının bulunması, ayrı bir şey.

Kızlardan Rosa’nın koyu renkli sımsıkı bukleli şımarık bir yüzü ve haylaz gözleri vardı. (Pern’in Ulağı, Anne McCoffrey)

Gene de vızıltılarda pek bir azalma yoktu, tıpkı ilahilerin sözünü bilmeyip sadece mırıldanan insanlar gibiydiler, ancak, arıların hiçbiri melodiden pek de emin değildi sanki.

Tüm insanlar komşumuzdur, dedi sırıtan adam. İsa öyle der.

Şeytana uydum, dedi Alvin. Sen şeytana inanmazsın ki. Yoo, inanırım, dedi Alvin. Sadece şeytanın insanların onu sandıkları gibi göründüğünü düşünmüyorum. Öyle mi? Peki neye benziyor? diye sordu çocuk. Bana, dedi Alvin. Yalnızca biraz daha akıllı.

Bu iş böyle yapılır. Hiçbir zaman bir şeyi yoktan var etmezsin. Başka bir şeyden yaparsın. Bir şey yeni bir şey olduğu zaman artık önceden olduğu şey olmaz. Öyleyse ne zaman bir şey yapsan aynı zamanda bir şeyi bozuyorsun, dedi Arthur Stuart.

Öğretmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım, dedi Alvin, eğer sen öğrenmek için elinden gelenin en iyisini yaparsan.

Ama mesele şu, Davy, dedi Alvin, ayılar genellikle insanlardan daha iyidir. Bazı kötü ayılara ve iyi insanlara rastlamış olabilirsin, evet, ama, ben şahsen doğru olduğunu düşündüğü şeyi yaparken bir ayıya bir insandan daha fazla güvenirim. (Sırıtan Adam, Orson Scott Card)

İhtiyar Dunk’a kılıçlar, kalkanlar ve mızraklar hakkında bildiği her şeyi öğretmişti, fakat kelimeleri öğretmekte hiçbir zaman çok iyi olmamıştı.

Uzun bir yaşamı oldu, diye düşündü Dunk. Ellisini geçmişti, belki de altmışına yakındı, kaç kişi yaşar ki bu kadar?

Tatlı bayan, dedi Florian. Kadınlar söz konusu olduğu zaman bütün erkeler ahmaktır ve şövalyedir. (Gezgin Şövalye, George R.R. Martin)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: