Hariciye Günlükleri-Abel Lanzac (Antonin Baudry), Christophe Blain

Amerikalılar onları sevdiğimi anlamalılar. Umutsuz vaka olsalar da. İşin aslı, onları kendilerini sevdiklerinden daha fazla seviyorum. Kendilerinin sevmeyi bilmiyorlar. Aslında, sevmenin hiçbir türlüsünü bilmiyorlar.

Quai d’Orsay: Fransa Dışişleri

Ne olursa olsun bu adam bir dahi, tüm dünyanın bir adım önünde. Ulan neden beni dinlemiyor! Batırıyor, çünkü ultrason frekansının ayarı kaçmış bir yarasa gibi de ondan.

İyi bir konuşma, akılda kalan konuşmadır. Aynı Tenten gibi.

Gerçek dünyada zafere giden yol fikirlerden geçer. Masallardan değil. Gelecek sefere daha da ileri gideceğim. Barış pamuk ipliğine bağlıyken pantolonumu indirmemi beklemeyin benden.

Aarrh ağzına sıçayım! Norveçli! Norveçli’yle uğraşacağız. Bu işten gına geldi. Norveçli ha! Yine bisikletiyle tıngır mıngır gelmiştir. Tam bir hıyar.

İnsanın karakteri onun kaderidir. (Heraklitos)

Ahmak insanlar her söz karşısında savaşmayı sever. (Heraklitos)

Varken yoklar. (Heraklitos)

İnsanların her istediğinin gerçekleşmemesinde fayda vardır. (Heraklitos)

Bilgelik doğaya kulak vererek gerçeği söylemek ve doğru olanı yapmaktır. (Heraklitos)

Zıt şeylerin kendi aralarında nasıl uzlaştığını anlamazlar. Karşıt gerilimlerin uyumu; yay ve lirdeki gibi. (Heraklitos)

** Heraklitos: (M.Ö. 540- 480) Herakleitos ‘un hayatı hakkında net bilgi yoktur. Efes’in (İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunan antik Yunan kenti.) yerlisi olduğu ve babasının adının Bloson olduğu düşünülmektedir. Felsefe tarihinde dinamik bir felsefî sistem ortaya koymuştur. Ayrıca felsefe tarihinde, evrendeki değişme olgusunu bu kadar güçlü bir vurguyla ilk kez ele alan filozoftur. “Her şeyin akış içinde olduğu” teziyle ün kazanmıştır. Şiirsel bir düz yazı kullanır ve paradokslarla konuşmayı sever. Dilinin bu seçkinci şeklinden dolayı sonraları ona “karanlık Herakleitos” denmiştir. Herakleitos’un felsefesinin ana dayanağı çatışma ve savaştır. Ona göre, savaş varlık ya da oluşun tek ve en önemli koşuludur. Zira bu savaş olmasa, hiçbir şey var olmaz. Bundan dolayı varlıkların varlığa gelişi, birbirlerine karşıt olan ve dolayısıyla, birbirlerini varlıkta tutan karşıt güçlerin çatışmasına bağlıdır. (https://birsanatbirkitap.com/felsefe/filozoflar/herakleitos-heraklitos-kimdir/)

Genç bir kötümser kadar hüzünlü bir şey yoktur… İhtiyar bir iyimser hariç. (Mark Twain)

** Mark Twain (Samuel Langhorne Clemens gerçek adı): (1835-1910) Seyahat öyküleri ile uluslararası üne kavuşan Amerikalı mizahçı, gazeteci, öğretim görevlisi ve romancı özellikle The Innocents Abroad , Roughing It ve Life on the Mississippi  ve özellikle Tom Sawyer’ın Maceraları  ve Huckleberry Finn’in Maceraları olmak üzere çocukluğa dair macera hikayeleridir. Yetenekli bir öykücü, kendine özgü mizahçı ve öfkeli bir ahlakçı olarak, popüler bir halk figürü ve Amerika’nın en iyi ve en sevilen yazarlarından birisidir.  (https://www.britannica.com/biography/Mark-Twain)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: