Uyanış- Kate Chopin

Robert bol bol kendinden söz ediyordu. Çok gençti daha, başka bir bildiği yoktu. Mrs. Pontellier ise aynı nedenden ötürü kendinden pek az bahsediyordu.

Kreol: Sömürgelerde doğan Avrupalı soyundan kimse

Cajun: ABD Louisiana’da yaşayan Fransız-Kanada kökenli etnik grup

Sağ el sol eli, yürek ruhu kıskanırdı da Kreol erkeklerinin karılarını kıskandıkları görülmemişti!

Fakat her şeyin, hele ki bir dünyanın başlangıcı, daima belirsiz, karman çorman, kargaşalı ve fazlasıyla sıkıntılıdır. Kaçımız böyle başlangıçların içinden çıkmayı başarabilmişizdir ki! Nice ruhlar yitip gitmiştir o kıyamette! Denizin hiç kesilmeyen sesi akıl çeler; fısıldayarak, gürleyerek, mırıldanarak bir başınalığın uçurumlarında büyük bir gezintiye, derin düşüncelerin labirentinde kaybolmaya çağırır ruhu. Ruha seslenir deniz. Dokunuşu ürpertir; yumuşacık, çepeçevre sarar bedeni.

Adam, erkeklerin alışkanlığı olduğu üzere, Edna’ya aşık olmuş ve kendinde arzulanacak hiçbir şey bırakmayan bir içtenlik ve hararetle evlenme teklif etmişti.

Mavi- beyaz: Bakire renkleri

Korsan altını istiflenmez, faydalı bir şey için kullanılmaz. Çarçur etmek, har vurup harman savurmak, sırf düşmelerini izleyip eğlenmek için havaya fırlatmak gerekir altınları.

Akadya: 17-18. yüzyılda Fransız sömürgesi olan ve bugünkü Nova Scotia, Quebec ve Maine’i kapsayan bölge. İngiliz sömürgeciler, Fransızları Nova Scotia’dan çıkarınca bir kısmı Louisiana’ya göç etmiş.

Tamole: Hamurun mısır/muz yaprağına sarılıp pişirilmesiyle yapılan bir Meksika yemeği.

Geçmiş hiç yaşanmamış gibiydi; ciddiye almaya istekli olduğu hiçbir ders sunmuyordu ona. Gelecek ise asla adım atmaya yeltenmediği bir gizdi. Yalnızca bu anın bir anlamı vardı, yalnızca bu an onundu. Sahip olduğunu kaybettiği; tutku dolu, yeni uyanan benliğinin arzuladığının elinden alındığı duygusuyla, yalnızca bu an işkence edebilirdi ona, o sırada etmekte olduğu gibi.

Temel olmayan şeylerden vazgeçerim; paramdan, canımdan vazgeçerim çocuklarım için. Ama kendimden vazgeçmem.

… bazıları ise sanat eğilimine kimi zaman eşlik eden su tiksintisine bağlıyordu bunu.

Eşyalarına çok değer verirdi, başlıca sebebi de ona ait olmalarıydı.

Sevgi dolu bir ortamdaki sebze yemeği, Nefret dolu bir ortamdaki besili danadan yeğdir. (Kutsal Kitap, Süleyman’ın Özdeyişleri)

Kendisine kısacık tanık olma fırsatı verilen mutlu yuva tablosu ne pişmanlık ne özlem uyandırmıştı içinde. Ona uygun bir yaşam biçimi değildi bu; o, yalnızca korkunç, umutsuz bir sıkıntı görüyordu bu hayatta. Madam Ratignolle’ün haline üzülmüştü, ona asla kör bir hoşnutluktan öte bir sevinç yaşatmayacak olan renksiz yaşamına acımıştı. Keder asla ziyaret etmeyecekti ruhunu, onda “yaşamın çılgınlığını” asla tadamayacaktı.

Mr. Pontellier ara sıra karısının akli dengesini yitirmeye başladığından kuşkulanıyordu. Kendinde olmadığını açıkça görüyordu. Daha doğrusu, karısının kendisini bulduğunu, dünyanın karşısına çıkarken üstümüze bir giysi gibi giydiğimiz yapay benliğini gün be gün bir kenara ittiğini göremiyordu.

Sanatçı olmak pek çok özelliğin birlikteliğini gerekli kılar. Kişinin pek çok yeteneğinin -kendi çabalarıyla edinmiş olmadığı, doğuştan gelen mutlak yeteneklerinin- olması gerekir. Ayrıca başarılı olabilmesi için cesur bir ruhu olmalıdır.

Sanıyor musunuz ki, bir kadın neden sevdiğini bilebilir? Seçebilir kimi seveceğini? Kendi kendine, “Koş, koş, bak şurada başkanlığa kadar yükselebilecek seçkin bir devlet adamı var. Haydi, bir an evvel ona aşık olayım” yahut ” İyisi mi, şu ünü dillere destan müzisyene abayı yakayım” ya da “dünya borsalarını etkileyen şu yatırımcıya” diye bilir mi?

Gelenek ve önyargı seviyesinin üstünde uçmak isteyen kuşun kanatları güçlü olmalıdır. Zayıf kuşların yara bere içinde, yorgunluktan perişan olmuş halde yere düştüğünü görmek çok acıklıdır.

Tignon: Afrika kökenli Kreol kadınların başlarına sardıkları bir tür türban.

Mulatresse (Fransızca): Ebeveynin biri beyaz, biri siyahi olan kişi, melez.

Griffe (Fransızca): Melez anne ve siyahi babadan olan çocuk

Lucius Licinius Lucullus (M.Ö. 117-58/6?): Romalı general. Pontus Krallığı’nı fethetti. Seferleri sırasında elde ettiği ganimetlerle oluşan zenginliği ve verdiği cömert ziyafetleri ile meşhurdur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: