Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi- Francis Scott Fitzgerald

Hayatın en iyi kısmının başta, en kötü kısmının da sonda olması ne yazık. (Mark Twain/Samuel Langhorne Clemens)

Methuselah: Kutsal Kitap’ta geçen bu kişinin çok uzun süre yaşadığı ve Nuh’un dedesi olduğu iddia edilir.

Kalabalığın içinden yükselen sesler en hassas yerlerinden yaralıyordu. “Gezgin bir Yahudi olmalı! Bu yaşta ilkokula başlasa daha iyiymiş! Şu dahi bebeğe bakın hele! Burayı huzurevi sandı herhalde. Sen en iyisi Harvard’a git!” Benjamin yürüyüşünü hızlandırdı, hatta biraz sonra koşmaya başladı. Onlara günlerini gösterecekti! Gerçekten de Harvard’a gidecekti ve bu arsızca alaycılıkları için pişman edecekti onları!.. Yale Üniversitesi’nin yaptığı en büyük hata olacaktı bu…

Siz tam romantik yaştasınız, diye devam etti kız. Elli. Yirmi beşlikler fazla dünya işlerine dalıyor, otuzlarındakiler çalışmaktan solup gitmiş oluyor; kırk, koca bir puro içinceye kadar bitmeyen uzun hikayelerin yaşı; altmış ise -of, altmış ise yetmişe çok yakın; ama elli en olgun yaş. Elli yaşını seviyorum.

**John Wilkes Booth (1838-65): 14 Nisan 1865’te ABD başkanı Abraham Lincoln’e Washington’daki Ford’s Theatre’da suikast düzenleyen Amerikalı tiyatro oyuncusudur. (https://tr.wikipedia.org/wiki/John_Wilkes_Booth)

… üstelik, hatta her şeyden öte, artık olgun tavırları olan bir kadındı; fazla sakin ve soğukkanlıydı, elindekilerle yetinmeyi biliyordu, eskisi gibi kolayca heyecanlanmıyordu, beğenisi fazla ciddiydi. İlk zamanlarda Benjamin’i danslara ve akşam yemeklerine sürüklerdi… ama şimdi işler tersine dönmüştü. Onunla birlikte toplum içine çıkıyordu ama coşkulu değildi, günün birinde her birimizin üstüne çöken ve sonuna kadar da bizimle kalan ebedi uyuşukluk çoktan yutmuştu onu.

Baksanıza! diyordu insanlar.” Ne kadar yazık! Şu gencecik adam kırkbeş yaşında bir kadına mahkum olmuş. Karısından 20 yaş gençtir herhalde.” 1880’lerde annelerinin ve babalarının bu uyumsuz çiftle ilgili tamı tamına aynı şeyleri tersten söylediğini unutmuşlardı. İnsanlar kaçınılmaz olarak unutur çünkü.

Boston dansı/ Vals gibi değişik dansların yavaş olan Amerikan versiyonu (1906), Maxixe/Brezilya Tangosu (1908), Şato yürüyüşü/Castle Walk Tangoya girişte popüler oldu (1909) popüler danslar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: