İmparator Çay Bahçesi- Nazlı Eray

Benim yaşamımı yaşayan birisi var ve ben onun hakkında hiçbir şey bilmiyorum. (Luigi Pirandello)

**Luigi Pirandello (1867-1936): Özellikle oyun yazarı olarak tanınan Luigi Pirandello’nun roman ve kısa hikayeleri de bulunmaktadır. 1934 edebiyat ödülüne sahiptir. Sadece edebiyatla uğraşan yazar, 1893 yılında ilk önemli yapıtı olan Marta Ajala’yı yazmıştır. Bu eseri, 1907 yılında L’Esclusa adlı ile yayımlanmıştır. İlk kısa hikaye kitabını 1894 yılında yayımlamıştır. Aynı yıl içinde evlenerek evlilik hayatı ile birlikte edebiyat çalışmaları da arttı. Luigi Pirandello, 1917 yılından itibaren önemli tiyatro eserlerini yazmaya başladı. 1919 yılında eşini bir akıl hastanesine yatırmak zorunda kaldı. Sonrasında büyük acı duyarak eve getirmek istedi ama Antoniette hastaneyi terk etmek istemedi. Luigi Pirandello, 1925 yılında Mussolini’nin desteği ile Roma Sanat Tiyatrosunun sanat yönetmeni olmuş, dünya çapında ün ve dünya turu yapma imkanı kazanmıştır. 1925-1926 yılları arasında ise son ve en önemli eseri olan “Uno, nessuno e cebtomila”yı yazmış, 1934 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü almıştır. (https://kidega.com/yazar/luigi-pirandello-136283)

Zaman… ürkütücü bir şey bu Gül Abla. Her şeyi zamana nasıl bırakabilirim? diye bağırdım. Korkarım ben. Zamandan korkarım. Zaman unutturur.

Tüm eski Ankara evleri gibi yeşilimsi bir renge boyanmıştı.

Paşa çadırı (Begonia Erythrophylla): Yaprakları için yetiştirilen bir begonya türü.

Etkilemişti bu dünya beni. Taşhan. Hiç kadın yoktu orada am anlamıştım “kalbinde kadın taşıyan erkekler birahanesi” idi orası. Orada gördüğüm her erkeğin beyninde, kalbinde, dudaklarında mutlaka bir kadın vardı; görünmeyen ama sigara dumanı içinde, tavla sesinde, bira köpüklerinde varolan kadınlardı bunlar.

… Erkek bir makine bu. Hovarda, değişik bir erkek. Ya da tam bir erkek. Bazen beni üzer, sonra birden bire sevindirir. Sinirlendirir. Sonra yumuşatır. Bir anda her şeyimi alabilecek güçtedir. Ban hissettirir bunu. Ürkerim o an ondan. Sonra birden bire her şeyini verir bana. Ama ondan hiçbir zaman emin olamam. Kendine sakladığı bir gizemi vardır. Güvenemem ona, anlıyor musun beni? Hızlı araba kullanmayı, geceyi, içkiyi ve kadınları seven, arada kadife gibi yumuşayıveren, bazen sessiz ve suskun… Tam bir erkektir o …

… Büyük bir şey verecekmiş gibi yapıyor, bana bunun ufak sinyallerini yolluyordu… Sevinmiştim. İyi gidiyordu… Derken, birden sertleşti makine. İşte bunu anlamak çok güç. Ona kızdığım halde bir türlü karşısından kalkamıyordum… Ucundan gösteriyor, beni aldatıyordu. Tıpkı bir erkek gibi. Cazibesinden kurtaramıyordum kendimi bir türlü. Bana çok şey vaat ediyor, ama bir türlü vermek bilmiyordu.

Düşüncelenmiştim. Her şeyi nasıl anlatacağımı düşünüyordum.

Gün senin yanında fakir kalır. Gündüz hep yapılması gereken, ciddi işler yapılır. Oysa gece… Gece her şeyin her an olabileceği bir zaman dilimi, dedim.

Yaşamımın bir köşesinde rastgele karşılaştığımız insanlarla bazen tüm bir ömür geçiyor. Kimi düşlerde kalmış, kimi hayal olmuş, kimi gerçek kişiler… insan bir türlü bu döngüden kurtulamıyor, unutamıyor, yazgılar, kaderler birbirine karışıyor. Yaşam böylece olup gidiyor.

… Gittikçe hızlanıyordum. Nerdeyse havalanmak üzereydim. Son model arabaları geçiyor, büyük bir hızla Ankara’ya yaklaşıyordum. Uzaktan gördüm onu. Ankara kollarını açmış, beni bekliyordu. Kente varmıştım. Soluk soluğa, Bilkent Üniversitesi’nin oradaki sapağa yıkılıyordum ki, kent beni vargücüyle kucakladı. Kollarını boynuma dolamış, bana hasretle sımsıkı yapışmıştı. Yıllardır bu kenti niçin bırakamadığımı bir kez daha anladım.

Dikkat edilmezse en çabuk eskiyen duygu aşktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: