Viking Masalları- Jennie Hall

Baltalar çıkana kadar savaşçılar kalplerini göstermez.

Skald: Halk ozanı

Saga: Destan, efsane

Nordik öykülere göre erkeklerin çoğunun adı iki isimden oluşur. Daha uzun yaşar ve talihli olurmuş. Biri tanrıya ait ise büyük şans. (Thorstein: Thor’un Taşı, Bebek, Norveç’te)

** Thor: Simgesi şimşektir. O kutsal savaş tanrısıdır. Thor Odin’in oğlu ve Odin’den sonra gelen en önemli tanrıdır. Düşmanlarına attığında kendisine geri gelen Mjolnir adında bir çekici, taktığında gücünü iki katına çıkartan bir kemeri ve Mjolnir’i rahat kullanabilmesi için demir eldivenleri vardır. İnsanlara karşı iyidir. Hemen hemen bütün hikayelerinde devlere karşı savaşır. Genelde çok kabadır. Çok büyük miktarlarda içki içer. Kızıl sakallı ,orta yaşlı ve zekasından çok kaba kuvvetine güvenen bir tanrıdır. Çok popüler bir efsaneye göre; Tanrıların evlerini yapan dev Mjolnir’le ödüllendirilecektir. Çekiç dev Thrym’in eline geçtiğinde Thor Frejya kılığına girerek ondan çekicini alır. Çünkü Thrym sadece Frejya ona gelin olarak gelirse çekici geri vereceğini söylemiştir. Thor aynı zamanda Atl veya Donar olarak da bilinir. Şimşek tanrısının günü İngilizcede Thursday, Almanca da Donnersdag’dır. (https://mitolojik.tripod.com/isktnr.htm)

Aegir Kayası: Yaşlanan savaşçı Aegir’in kalkan ve kılıcıyla fiyorddan atladığı yer. (Diş Kalesi, Norveç’te)

** Aegir: İsminin anlamı genellikle suyla bağdaştırılmıştır. Diğer isimleri HLER ve GYMİR (Kör eden). Aegir deniz kıyısının veya okyanusun tanrısıydı. Kızdığında fırtınalar yaratırdı. Aegir Vanir’lerden bir devdi. Babası MİSTARBİLİNDİ (Sis körü), ve kardeşleri LOGİ (Ateş ve bazılarına göre LOKİ) ve KARİ (Hava)’ydi. Karısı (ve kardeşi) RAN’dı ve Hlesey adasının yakınlarındaki denizde yaşarlardı. Ran ve Aegir’in her biri birer dalga olan dokuz çocukları/kızları (Bara, Blothughadda, Bylgja, Dufa, Hefring, Himinglaeva, Hrönn, Kölga, Unnr) vardı. Genelde bir sandalyede oturan yaşlı adam olarak tasvir edilir. Hlesey adasında yeraltında bir mağarada yaşayan deniz canavarı Hler ile özdeşleştirilir. Kara büyü konusunda da uzmandır. Aegir tanrılar için bira mayalardı. Her kış tanrılar Aegir’in evinde bira içerlerdi ve o misafirperverliğiyle ünlüydü. Evinde ışık sağlamak için ateş yakmak yerine yere altın koyarlardı. Bu yüzden altına “Aegir’in ateşi” denir. Aegir’in Fimafeng ve Eldir adında iki hizmetçisi vardı. BALDER’in ölümünden sonra Tanrılar Aegir’in evinde ziyafet için toplandılar. Loki kendini gösterdi ve odadaki herkese küfür etti. Fakat tanrılar oranın kutsal bir yer olmasından dolayı Loki’ye hiçbir şey yapamadılar. (https://mitolojik.tripod.com/isktnr.htm) (https://ozhanozturk.com/2018/12/28/aegir-aegir-iskandinav-mitolojisi/)

Nereye gideceğiz? diye sordu adamlarım. Bırakalım da, tanrılar bizim yerimize karar versin dedim ve mızrağımı fırlattım. Mızrak güvertenin kıyıyı gösteren tarafına düştü, ben de dümeni o yöne kırdım. Nereye gideceğini bilmediğinizde en iyi kara verme yolu budur. (Olaf’ın Çiftliği, Norveç’te)

**Kral Halfdan / Halfdanr Svarti / Halfdan the Black (9. yüzyıl?): Vestfold’un kralı Yngling Evi’ndendi. Babası avcı Gudrod, annesi Agder’den Asa Haraldsdottir. Birleşik Norveç’in ilk kralı Harald Fairhair’in babası. Üvey erkek kardeşi Olaf Geirstad Alf’dir. Heimskringla Halfdan babası öldürüldüğünde Åsa 1 yaşındaki Halfdan aldı ve Agder’de büyüdü. Halfdan, 18 veya 19 yaşındayken Agder’in kralı oldu. Siyasi müzakere ve askeri fetih yoluyla hızla krallığına katkıda bulunmaya başladı. Kardeşi Olaf’la Vestfold krallığı’nı ikiye böldü. Kral Gandalf’a ait Vingulmark’ın yarısını aldı. İlk eşi Sogn Kralı Harald Gulskeg (Altın Sakal) kızı Ragnhild’dir. Halfdan ve Ragnhild’in büyükbabasından sonra “Harald” adında bir oğulları olur ve onu dedesinin sarayına gönderirler. Yaşlı olan Harald Gulskeg, torununu ölümünden kısa bir süre önce halefi olarak adlandırdı. Ragnhild babasından kısa bir süre sonra öldü ve genç kral Harald hastalandı ve ertesi bahar öldü. Halfdan oğlunun öldüğünü duyduğunda, Sogn’a gitti ve kral unvanını sahiplendi. Hiçbir direniş olmadı. Halfdan, Sogn’u kendi krallığına ekledi. Vingulmark’ta Gandalf’ın oğulları Halfdan’ı pusuya düşürmeye çalıştı ama ormana kaçtı. Bir ordu kurduktan sonra kardeşleri yenmek için geri döndü, Hysing ve Helsing’i öldürdü. Hake ülkeden kaçtı ve Halfdan tüm Vingulmark’ın kralı oldu.İkinci eşi, Ringerike kralının kızı Ragnhild Sigurdsdotter’di. Ondan Harald adlı bir oğlu oldu. (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Halfdan_the_Black)

**I. Harald/ Sarışın Harald/Güzel Saçlı Harald/ Harald Harfager/ Harald Harfagri (850/860 – 933): 872-933 yılları arasında Norveç Kralı. 9. yüzyılda yaşamış savaşçı İskandinav şeflerinin en büyüklerinden biridir. Gerçekte ülkenin batı kıyıları haricinde gerçek bir denetim kuramamıştır. Norveç’in güneydoğusundaki toprakların bir bölümünde hüküm süren Kara Halvdan’ın oğluydu. On yaşındayken babasının yerine hükümdar oldu. Uppland’da baş gösteren bir ayaklanmayı bastırarak ilk zaferini kazandı. Öte yandan Lade Kontu Hakon’la yaptığı barış antlaşmasından yararlanarak ülkenin batı kesimlerinde fetihlere girişti. Bu seferler sırasında kazandığı en önemli zafer olan Hafrfjord Çarpışması ile rakipleri olan Jarllar’ı yenerek İzlanda’ya sürdü. Harald’ın fetihleri ve koyduğu vergiler, birçok şefin kabileleriyle birlikte Britanya Adalar’ına ve komşu ülkelere göç etmesine yol açtı. Göç edilen yerler arasında, İzlanda’nın da olduğu sanılmaktadır. Adalara kaçmış olan düşmanlarına boyun eğdirmek için Shetland, Orkney ve Hebridler adalarına seferler yaptı. Kıyı ticaretini denetimi altına alarak büyük bir servet edinen Harald, güneybatıdaki toprakları üzerinde sıkı bir denetim kurmakla birlikte ülkenin öteki bölgelerini kendisine bağlı kabile şefleri aracılığıyla yönetti. Norveç’i birleştiren ve vergi sistemini ülke yararına yeniden düzenleyen ilk hükümdardı. Ülke yönetimine en büyük katkısı yerel yönetim birimlerini (Lagting) oluşturmaktı. Ölümünden sonra krallığı çok sayıdaki oğulları arasında bölüşüldü. Harald’ın birçok farklı eşinden olmuş, çok sayıda çocuğu vardı. Bunlar içerisinde kral olmaya en yakın aday, aynı zamanda Harald’ın favori çocuğu olan Kanlı Balta Erik’di. Harald 80 yaşına bastığı sırada Erik’i de tahta ortak etti ve bu durum üç yıl boyunca, 933’te Harald ölünceye değin devam etti. Oğullarının 12 tanesi kral unvanıyla anılmıştır. (https://tr.wikipedia.org/wiki/I.Harald(Norve%C3%A7_kral%C4%B1)

Şölen salonlarında kenarlarında kapak olan yataklar varmış. Altlarında saman olur, üstüne battaniye konup içine girer, kapağını örtüp uyurlarmış. (Olaf ile Havard’ın Savaşı, Norveç’te)

Çünkü Norveçli insanlar günde sadece 2 kez yemek yermiş.

Üzengilik: Yola çıkmadan içilen içki (Harald Kral oluyor)

Norveç’te babalar 3-4 yaşına giren çocuklarını anneleri şımartmasın diye başka ailenin yanına gönderir. Büyüyene kadar uzak tutarlarmış. Bu aileye sütanne, sütbaba denirmiş. (Gyda’nın Kibirli Mesajı)

Ran: Deniz Tanrısı Aegir’in eşi. Deniz dibinde bir mağarada Aegir ile birlikte yaşar. Büyük balık ağıyla gemisi batan denizcileri yakalar, gemilerdeki hazineleri toplar. (Deniz Savaşı)

Koca Rolf Fransa’da Dük ünvanı alıp, sahip olduğu topraklara Normandiya (Eski Norveç) adını vermiş.

İskoçya’nın kuzeyi Orkney ve Shetland’a Norveçliler yerleşmiş. (Kral Harald Batı Denizinin Ötesine Gidiyor)

Yule/Yul/Jul: Cermen halklarının kutladığı antik pagan kış festivali. En uzun gecenin yaşandığı ve günlerin uzamaya başladığı gün olan kış gündönümünün kutlandığı bayram. (21 Aralık)

Ingolf’un adamları ölen dostlarını bir araya getirip Valhalla’ya yürümeleri için ayakkabılarını onlara giydirmişler.

Reykjavik: Dumanlı Deniz. İzlanda’nın başkenti. Ingolf bu adı vermiş. (İzlanda’nın İlk Evleri, Batı Denizinin Ötesinde)

Grönland/Greenland: Yeşil Ülke

İzlanda/ Iceland: Buz Ülke (Kızıl Eric)

Vinland/Wineland: Üzüm diyarı. (Leif ve Yeni Ülkesi)

Kılıçlarımızın bebekleri kıskanacağını söylerler, ama kılıçlar kınındayken onlar görmeden bebeklerle oynayabiliriz bile.

Vinland, Amerika kıtasının batı kıyısında, Snorri burada doğan ilk Norveçli. Leif Ericsson Amerika’ya ayak basan ilk Norveçli. (Yeşil Vinland)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: